GËZIM MEKULI: STALINI, HRUSHQOVI, BREZHNJEVI DHE ENVERI, MODEL PËR QEVERINË E KOSOVËS!

Oslo, 05. 12. 2014 – Ka 3 javë ditë rresht që po shofim, po dëgjojmë e po lexojmë “lajmin” e prodhuar nga gaztaria e UNMIK-ut: Lajmin me titul si: 1- “Policia sot pengoj një autobus me qytetarë të Kosovës (kupto shqiptarë se, serb jo se jo) që të mos ikin me autobus nga Kosova për në Serbi, e më tutje për në perëndim”. Lexojmë e shofim “lajmin” e Hashimit: 2. “Sot as policia nuk po ia arrin t’a pengoj ikjen e qytaterëve nga Kosova”, Gazetaria e Isës lanson këtë lajm: 3. “Policia e Kosovës sot ndaloj me dhunë një furgon me plot burra, gra e fëmije duke ikur nga Kosova”… Ja “lajmi” i gazetarucëve të partisë që u prodhua këto ditë. 4. “Sot, nga policia e Kosovës, u ndaluan 3 autobusë me qytetarë duke ikur përmes Sërbisë për në Hungari”….
Ky lajm i keq më shqetëson, mua ky lajm më mëriztë, mua ky lajm më dëshpëron, mua kjo gazetari po më copëton, jo për faktin se përse ikin shqiptarët e varfër nga atdheu e vendi i tyre e me qeveri të tyre Shqiptare, por për mua është diçka tjëtër e “pakuptueshme” e “pakapshme” dhe aspak racionale:
Pyes me zë të lartë e në panikë:
– Si mund të ndalen arratisjet e hallegjinjëve dhe të varfërve me polici e me dhunë policore?
– A jeni duke parë se jeni bërë shtet policor e fashist?
– A jeni duke kuptuar se s’ka vlera në këtë hapësirë politike?
Komunisti Enver Hoxha tentoj të ndaloj me polici e ushtri ikjen e shqiptarëve të varfër nga Shqiperia. Pa sukses!

KTV LAJME: AKSIONI I POLICISË PËR PARANDALIMIN E IKJES NGA KOSOVA!

Policia dhe ushtria komuniste në kohën e Ramiz Alisë, me polici dhe tankse provoj të ndaloj ikjen e madhe të popullit nëpër ambasadat perëndimore. Por, përsëri, pa sukses!
Nikolae Caushesku, presidenti komunist i Rumanisë, po ashtu, me polici e ushtri tentoj të ndaloj ikjen e rumunëve nga varfëria e skamja për në përendim. Edhe ky pa sukses!
Stalini, Hrushqovi, Brezhnjevi, tentuan t’a ndalojnë ikjen nga ferri e varfëria popujt e ish BRSS për në përëndim, por pa sukses!
Erichk Honecker, presidenti i Gjermanisë socialiste, nuk ia doli të ndalojë ikjen masive të gjermanëve të varfër për në Hungari!
Tani përsëri pyes; cilët janë ata polic të mjerë që po zbatojnë urdhërat e Qeverisë së Hashimit e të Isës. Me polici do ta normalizonë gjendjen e mjerueshme ekonomike e sociale të Kosovës?
– A ka këshilltarë me “dy palë mend” kabineti i Qeverisë së Kosovës?
– Si more luftohet varfëria me polici e me ushtri, o Hashim? O, Isë?
Problemet sociale janë të krijuara nga politikat e këqija të Qeverisë së Kosovës.
Shqiptarët e varfër, që po braktisin me zemër të thyer vendlindjen, nuk janë kriminel e nuk janë as edhe raste për polici e as për hetuesi gjyqësore. Jo, populli i leckosur e i varfëruar është viktima dhe produkti i qeverisjes së keqe, krimit ekonomik e papërgjegjësisë sonë kolektive…
Varfëria mesjetare në Kosovën e vogël është krijuar nga politikat kapituluese të njerëzve në pushtet.
Ikjen e Shqiptarëve të varfër e të sëmurë nga Kosova nuk e pengon e nuk e ndalon dot MILICIJA e Hashimit, e as MILICIJA e Isës.
Varfëria kolektive nuk është krim kolektiv! Krim dhe kriminele është Qeveria e cila vodhi, manipuloj, shiti e degjeneroj qytetarët.
Vetëm me politika humane, me ekonomi largëhedhëse nacionale e, sociale mund t’a ndryshojmë e t’a pengojmë ikjen masive të shqiptarëve me shëndet të ligështuar e të varfëruar.
As Ti Hashim, e as Ti Isë Tita, nuk mund ta bëni këtë ndryshim të domosdoshëm.
Frigohem fort se, këtë ndryshim të mirë e jetik, nuk do ta bëjë as edhe opozita e sotit…
Mintutat e fundit për ne si kolektivitet po na rrëshqasin….
Kohë s’kemi shumë, vullnet kemi pak, e politikanë për popullin thuaja, aspak!
Gëzim Mekuli: [email protected]

………………………………………………….

……………………………………………………………

(Ilustrimet i përzgjodhi editori i pashtriku.org, Sh.Berisha)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura
Read More

KUMTI PËLLUMBOR…

Nga Rexhep Kasumaj, Fundfror, 2024 KUMTI PËLLUMBOR… (Dhe mbi urdhërin e “Staatsreason”it) 1. Një pëllumb kishte shtrirë krahët…