GËZUAR KRYEFESTËN KOMBËTARE!

GËZUAR KRYEFESTËN KOMBËTARE!

Në çdo fillim nëntor, shqiptarët në gjeografinë etnike dhe kudo në botë, shpirtin dhe mendjen e tyre e kanë të përqendruar te Kryefesta e Madhe historike.

Atje ku ka filluar numërimi i këtyre 109 viteve, më 28 Nëntor 1912, në këtë ditë pikënisjeje për Pavarësinë e Shqipërisë në kufijtë e saj Etnik, në 90 270 km².

E quaj pikënisje për pavarësi, për faktin sepse nuk u bë Shqipëria e 28 nëntorit 1912!

U copëtua në Konferencën e Londrës (1913) duke e njohur një Shqipëri të gjymtuar në vetëm 28.748 km².

Prandaj të punojmë që ta bëjmë Shqipërinë e 28 nëntorit 1912!

GËZUAR!

Editori i Pashtriku.org, Sheradin Bereisha

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura