GJURMË HISTORIKE: BISEDAT E GJATA DHE SEKRETE TË ISMAIL BEJ QEMALIT ME PRINC VIDIN NË POTSDAM (SHKURT, 1914)

Francë, 13 Tetor 2018: “Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 4 shkurtit 1914, në faqen n°4, një shkrim mbi takimet e Ismail bej Qemalit me Princ Vidin në Potsdam, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

 

 Situata në Shqipëri
Ismail Qemali tek Princ Vidi.
Berlin, 3 shkurt.

– Ish – guvernatori (udhëheqësi) i Shqipërisë, Ismail Qemal beu, ka qenë, për disa ditë, në Berlin, ku ka qëndruar në një hotel në Potsdam.
Ai është shoqëruar nga Eqrem bej Vlora, një shqiptar i shquar.
Çdo ditë, të dy kanë zhvilluar biseda të gjata me Princ Vidin në Potsdam.

___________________________
Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania).
***

Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
======================================

LE JOURNAL (1914) / DORËHEQJA E ISMAIL QEMALIT NGA QEVERIA E PËRKOHSHME SHQIPTARE (22 JANAR 1914)
https://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8075

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura