GJURMË HISTORIKE PËR FLAMURIN TONË KOMBËTAR

Pashtriku.org, 20 maj 2017: Shkrimtari, publicisti dhe Intelektuali ynë i shquar, Faik Konica (1875 – 1942) për flamurin tonë kombëtar shkruan: “Flamuri përmbledh kujtimet e shkuara të një kombi në një gjuhë të pashkruar që mund ta kuptojë syri dhe zemra e çdo njeriu me ndjenja. Cilat janë kujtimet që shfaq, duke valuar, Flamuri ynë? Nuk janë kujtime goditjesh kundra fqinjve, nuk janë kujtime lakmirash, edhe rrëmbimesh: janë kujtime vetëmbrojtjeje me mundime të palodhura dhe me trimërira të gjata e të forta që kanë lënë gjurma në letërsitë e të gjithë popujve të qytetëruar. Nga kjo pikëpamje mund të mburremi se Flamuri ynë, siç është një nga më të vjetrit e botës, është dhe një nga më të drejtët.
– Cila është historia e Flamurit tonë kombëtar?
Në vijim shikoni dokumentarin “Gjurmë Shqiptare – Historia e Flamurit Shqiptar”, të gazetarit të TopChannel’it, Marin Mema.
***

Gjurmë Shqiptare – Historia e Flamurit Shqiptar:
………………………………………………………………………………….
(Përgatiti editori i pashtriku.org, sh.b)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura