GJURMË HISTORIKE: ZBULOHET FYTYRA AUTENTIKE E SKËËNDERBEUT, 1446!

Pashtriku.org, 13 tetor 2018: Shibeniku ruan imazhin e Skënderbeut në skulpturë nga viti 1446, më të vjetrin të zbuluar deri më sot!
Koka e Skënderbeut në skulpturë e punuar rreth vitit 1446, ruan tiparet e një burri të viteve dyzeta me fizionomi të qartë, vetulla të theksuara me një mjekër të fortë, të gjatë dhe me mustaqe. Flokët i bien nën kapelë. Fytyra dhe kapela karakteristike na kujtojnë karakterin e Gjergj Kastrioti-Skënderbeut. Nga viti 2017 kjo trashëgimi së bashku me objektin monumental janë pjesë e Listës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s! / Shkruar nga Jahja Drançolli
______________
Burimi: Georgius Dalmaticus

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura