GJYKATA E LARTË NË ZELANDËN E RE RRËZON SI TË PALIGJSHËM VAKSINIMIN E DETYRUESHËM PËR POLICINË DHE USHTRINË

GJYKATA E LARTË NË ZELANDËN E RE RRËZON SI TË PALIGJSHËM VAKSINIMIN E DETYRUESHËM PËR POLICINË DHE USHTRINË

Nga sheradin Berisha, Facebook 4 mars 2022

Më 25 shkurt 2022, politika radikale e vaksinimit të kryeministres së Zelandës së Re Jacinda Ardern pësoi një goditje të rëndë:

 Gjykata e Lartë ka shpallur të paligjshëm vaksinimin e detyrueshëm për policët dhe ushtarët.

Gjykata e Lartë e Zelandës së Re deklaron se vaksinimi i detyrueshëm cenon të drejtat themelore të njeriut. Objekt i procedimit ishte kërkesa e vaksinimit për oficerët e policisë dhe personelin ushtarak të cilët përballen me pushimin nga puna pa vaksinim, ashtu si profesionistët shëndetësorë në Gjermani!

Gjykata e Lartë gjeti prova jokushtetuese, sepse ishte në disproporcion që të prekurit të humbnin punën dhe mjetet e jetesës nëse nuk vaksinoheshin.

Gjykata e Lartë e Zelandës së Re vendosi se vaksinimi i detyrueshëm ishte një ndërhyrje e pajustifikuar me të drejtat themelore dhe e papërshtatshme sipas Aktit të Reagimit të Shëndetit Publik.

Oficerët e policisë dhe të forcave të armatosura ishin bazuar në dy aspekte të Ligjit Bazë të Zelandës së Re, përkatësisht të drejtën për të refuzuar një procedurë mjekësore (neni 11) dhe të drejtën për lirinë e fesë (seksioni 15).

– Si pjesë e vlerësimit të provave të qeverisë për të justifikuar vaksinimin, Gjykata e Lartë konstaton se vaksinimi nuk mbron nga transmetimi ose përhapja e COVID-19 dhe se efektiviteti i vaksinimit zbehet.

***

Që nga fillimi i krizës së koronës, shteti ishull në Paqësor, si Australia, u mbështet në strategjinë “zero Covid”. Virusi nuk duhet të lejohet në vend. Masat për të arritur këtë qëllim jorealist ishin: “Izolim i plotë, kufij të mbyllur, rregullat më të rrepta të karantinës për pak njerëz që hyjnë në vend dhe bllokime të reja afatshkurtëra për pjesë të tëra të vendit me më pak se një grusht infeksione të reja. Ndonjëherë nuk duhet të flisni as me fqinjët tuaj.”

—————–

Burimet:

https://www.achgut.com/artikel/neuseeland_oberstes_gericht_kippt_impfpflicht_fuer_polizei_und_streitkraeft

***

https://www.courtsofnz.govt.nz/…/2022/2022-NZHC-291.pdf

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura