HOWARD F.STRATTON: SHQIPTARËT JANË RACA MË E VJETËR NË EUROPË, PASARDHËS TË PELLAZGO-ILIRËVE

(Pashtriku.org, 02. 02. 2013) – “Deklarimet e shqiptarëve se janë raca më e vjetër në Europë janë të bazuara pjesërisht te tradita dhe pjesërisht te historia. Analogjia ka vendin e saj në këtë rregullim, dhe arkeologjia nxjerr në pah shumë fakte të pashkatërrueshme nga vazhdimësia e kohës. Meqë mbetjet e epokës së gurit nuk mund të identifikojnë një racë, por vetëm një popullsi, ne mund të kënaqemi duke u lejuar shqiptarëve si paraardhës të tyre Pellazgo-Ilirët, meqë për identifikim kjo shërben po aq mirë sa çdo gjë tjetër.” – ka thënë studiuesi Howard Fremont Stratton, në librin “Dodona” botuar në vitin 1937.
(The claims of the Albanians to be the oldest race in Europe are based in part on tradition, and in part on verifiable records. Analogy has its place in the adjustment, and archaeology bares many facts indestructible by mere time. As the remains of the stone age identify no race, but only a people, we might be content to allow the Albanians their Pelasgic-Illyrian ancestors, since this serves as well as any other for identification.)

==========================

*   *   *

*   *   *

*   *   *

………………………………………………………

(Përgatiti kryeredaktori i pashtriku.org)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura