I BESOJ VETES!

Autore Shaqe Gjini

PO MË KËRKON?

Eja të ulemi të mbushim një got

Jo më verë siç e ka zakoni jo

Ta mbushim me kujtimet që kemi tok

Ato kujtime, që nga memorja s’mund t’i fshehim dot!

….

Nuk kam qenë kurrë mendjeleht

As vehten nuk e kam shitur kurrë

U mësova me vuajtjet e një pasnjëshme

Me vehten ballë, çdo vështirësie kalova!

…..

Pse po më kërkon a mund ta di?

Jam unë e nënvlerësuara gjithmonë nga ti

Jam unë ajo që lotë kam ngrënë çdo ditë

Jam unë ajo që sot, e gëzoj vehten time çdo ditë!

….

Jeta është e bukur, dhe e vështirë njëkohësisht

Përse duhet të vuaj, por të gëzoj dhe unë ca ditë

Kujtime që po kujtojmë i kemi lënë në të shkuarën

Falen momentalisht, por nuk harrohen nga memorja…

@Shaqe Gjini @

***

I BESOJ VETES!

Në këtë botë të keqe

Ka humbur njerëzimi

Në besim të vetvetes

Çdo gjë në djall të veni!

….

Përse të besoj tek bota

Dhe vetes mos t‘i besoj

Kur mosmirënjohësi të injoron

Të ofendon, e kërcënon?

…..

Ah kjo botë mizore, e mbushur me maska

Nuk duhet i drejti, por duhet burracaku

Në sy të bëjnë furça, edhe të ledhatojnë

Sytë duhen bërë katër, kë afrojmë edhe largojmë!

…..

Duke i besuar vetes, forcë dhe mbështetje gjenë

S’duhet pritur nga të tjerët, që veten e tyre gënjejnë

Ata janë mësuar me frymën e urrejtjes të reagojnë

Prandaj i besoj fortë vetes që kurrë s’do e lëshoj!!

…..

Gjithmonë e kam adhuruar çiltërsinë time

Edhe pse emrin të keq ma kanë vendos

I kam thënë me parë, edhe sot e themë

Unè jamë unë, që i besoj vetes time më parë!

@ Shaqe Gjini @

***

JU DUA TË GJITHËVE!!

I dua të vegjël, edhe të mëdhenjë i dua

Si lumenj që rrjedhin të keqen më rrëmbejnë

Qafën le të thyejnë të shkretët të mjerë

Mbreti nuk merrë, as nuk jep!

…..

Ndonjëherë e shkujdesur gjendem në ditë

Pa pare në xhep, me gjenë ky agim

Edhe kur në xham e derë me trokasin

I themë mirësevini një sofër kam!

….

Edhe pse nuhatje jo të mirë kam

Për disa kokrra njerëz, që larg dua ti mbaj

Por dhe kur trokasin, në xham a derë qoftë

Hajde urdhëroni me një kafe t’ju shoqëroj!

….

Në ditët me shi, qetësia mbizotëron

Filloj t’i bëjë qejfin vetes, një got marrë në dorë

E pij një gllënjkë raki, e ndjej që paskam etje

Filloj gllënjkat me radh, derisa ngopem duke qeshur!

……

I dua njerëzit të vegjël, e të mëdhenjë

T’i shoh të gëzuar, mirësia t’i rrethoj

Edhe pse paraja gjithçka në jetë s’qenka

Jeta shëndeti, lumturi gëzofshi….

……

Mund të jetë një imazh i një personi

@ Shaqe Gjini @

***

SI U BËMË NE KËSHTU!

Si u bëmë ne kështu

Ngushtuar shpirti sa një dorë

Mbledhur zemra sa një rruzë

S’vjenë kërkush në derë t’rokas!

……

Edhe lulja kur ka çelë

S’ka aromë duket e vyshkur

E mërzitur që s’ka vizitorë

Të kujdesen, për ta ujitur!

…..

Edhe në shtëpi kur ne mblidhemi

S’ka muhabet, apo buzëqeshje

Në celular kohën e kalojmë

Na shpëton, dhe ndonjë e qeshur!

……

Ah çfarë kohe, po jetojmë

Është e zymt, dhe e vështirë

S’vjen kërkush të bisedojmë

Që ta heq këtë vetmi!

……

Në nevoj, dimë të lutemi

Dimë të bëhemi dhe aktor

Një, dy, a tre do të eci

Për më shumë s’të garantoj!

@ Shaqe Gjini @

***

SHUMË RACISTË KA NË BOTË ….

Botën kurrë nuk e kuptova

U përpoqa kotë më kotë

Vehten time e përqafova

Dhe i thash bëhu e fortë, e mos ki frikë!

……

Shumë racistë ka Gjermania

Kur u thua jam Shqiptare

Me buzeqeshje unë ju flas

Kujdes me mua, mos bëni hajgare!

……

Kur më thonë jeni bandit

Bëni krime, ditë për ditë

Më vjen keq, kur i dëgjoj

Që Shqipërinë tonë e përçmojnë!

……

O Gjerman ti nuk na njeh

Jemi me halle, e zemërgjerë

Duam prindër e farefis

Nuk jemi si ju, që plasni në azil!

……

Kur ju them, për gjuhën tonë

Është e ëmbël, me alfabetin tonë

Kur i thua shkronjës Q mbetet Q

Jo si ju që i thoni Ku!

……

Nuk na duan këtë e dimë

Zgjuarsia s’na mungon

Jemi të fortë si luan

I bëjmë ballë ngado që shkojmë!

@ Shaqe Gjini @

________________

SEÇ KISHA NJË NDJESI …

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura