KRYENGRITJA SHQIPTARE E VJESHTËS 1913 NË KRAHINËN E DIBRËS, LUMËS DHE NË MALËSI TË GJAKOVES

Histori

KRYENGRITJA SHQIPTARE E VJESHTËS 1913 NË KRAHINËN E DIBRËS, LUMËS DHE NË MALËSI TË GJAKOVES

Nga Sheradin Berisha, 22 Nëntor 2021

”Në Dibër, tabakhaneja, që ishte thertore bagëtish, u bë thertore njerëzish. Qytetit i vinte erë gjak njeriu, kudo mbretëronte pasiguria dhe një heshtje tmerri. Përveç tabakhanes edhe në qytet brenda, ndër postat e gjindarmërisë kishte nga një burg, ku mjaftonte vetëm urdhëri i postkomandantit ose dëshira e ndonjë xhindarmi që të njomeshin mirë muret e atij burgu me gjak shqiptarësh të pafajshëm.” shkruan shkrimtari Haki Stërmilli. (*)

———-

(*) Haki Stermilli (Dibër, 17 maj 1895 – Tiranë, 17 janar 1953) ishte shkrimtar, gazetar, kryetar i shërbimit sekret shqiptar në kapërcyell të 1923 – 1924 me dekret të Ahmet Zogut në atë kohë, partizan në Luftën e Dytë Botërore, anëtar i KANÇ-it dhe përfaqësues i Dibrës në Kuvendin Popullor.

Përmbajtja e lëndës:

– HYRJE;

– KRYENGRITJA E DIBRËS;

– SHTRIRJA E KRYENGRITJES NË KRAHINAT: LUMË – OPOJË – VËRRI;

– ZGJERIMI I KRYENGRITJES EDHE NË MALËSINË E GJAKOVËS;

– SHUARJA E KRYENGRITJES;

– MASAKRAT E USHTRISË SERBE NË DIBËR DHE NË VENDBANIMET TJERA SHQIPTARE;

– MASAKRAT SERBE NË LUMË;

– MASAKRAT SERBE NË FSHATRAT E MALËSISË SË GJAKOVËS;

– PËRFUNDIM.

—————–

PJESA E PARË

***

PJESA E DYTË

————————–

© Pashtriku.org

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura