L’AURORE (1951) / ATENTAT ANTI-SOVJETIK NË SHQIPËRI: 17 TË VDEKUR, 40 EKZEKUTIME, 1.000 ARRESTIME!

Francë, 25 shtator 2020: “L’Aurore” ka botuar, të hënën e 19 marsit 1951, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me atentatin anti-sovjetik asokohe në Tiranë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:
Atentat anti-sovjetik në Shqipëri
“17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime
Mësojmë nga Roma se në Shqipëri është shpallur gjendja e jashtëzakonshme pas një atentati të fundit në Tiranë në të cilin u vranë 17 persona.
Një bombë me sahat shpërtheu nën një estradë të ndërtuar për një paradë ushtarake, në të cilën do të uleshin disa personalitete sovjetike dhe shqiptare.
Pas këtij atentati, 40 persona u arrestuan dhe u ekzekutuan. 1.000 të tjerë u burgosën.”

Aurenc Bebja, Francë – (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania).


Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura