LODHJA E PRESIDENTIT!

LODHJA E PRESIDENTIT!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 15 Prill 2022

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden, të enjten ka lënë pa fjalë opinionin publikun! Pasi mbaroi fjalimin për krizën aktuale… u kthye anash dhe shtriu dorën për t’u përshëndetur me “njeriun” të cilin nuk ishte pranë tij! Pasi kuptoi se nuk ishte askush, ndaloi pak, shikoj përreth dhe më pas u largua ashtu si i lodhur (*) nga foltorja…Presidenti Joe Biden është 79 vjeç dhe vazhdimisht duket se vuan nga lodhja e plakjes!

Çka është lodhja e plakjes?!

Lodhja është një simptomë e zakonshme e plakjes që shpesh injorohet ose i atribuohet një gjendje tjetër, por kur lihet e patrajtuar, lodhja tek të moshuarit mund të çojë në një rënie të funksionimit normal. Ndërsa nuk ka një përkufizim të përmbledhur të lodhjes, ai mund të karakterizohet përgjithësisht nga ndjenja e lodhjes, një mungesë e vazhdueshme e energjisë dhe dobësisë.

Si trajtohet Lodhja tek të moshuarit?

Lodhja shpesh konsiderohet të jetë një simptomë më shumë sesa një gjendje dhe është e ndryshme nga përgjumja e përgjithshme, konfuzioni dhe përgjumja e tepruar. Shumë pacientë të moshuar i përdorin këto simptoma në mënyrë të njëjtë, duke e bërë të vështirë për mjekët e tyre të kuptojnë nëse ajo që po përjetojnë është vërtet lodhje dhe nëse nevojitet ndërhyrja mjekësore. Të moshuarit kanë më shumë gjasa të përjetojnë një ulje të niveleve të caktuara të hormoneve si dhe të vuajnë nga sëmundje kronike, që rrisin gjasat të përjetojnë lodhje.

Lodhja si mungesa e energjisë është e lidhur me problemet shëndetësore. Një studim i vitit 2008 i kryer nga Universiteti Columbia zbuloi se të rriturit e moshës 65 vjeç dhe më të vjetër se kaq që vuanin nga lodhja gjithashtu kishin më shumë të ngjarë të vuanin nga probleme të kyçeve, mosmbajtjeje urinare, probleme të dëgjimit, depresion dhe izolim shoqëror. Ndërsa ishin të zakonshëm, studiuesit pohuan se mungesa e energjisë dhe lodhja e vazhdueshme nuk duhet të shihen si normale dhe gjithashtu mund të shoqërohen me sëmundje të zemrës, probleme të veshkave, çështje të mushkërive, artrit dhe anemi.

***

Dëgjoni fjalimin e Presidentit Biden:

https://www.facebook.com/sheradin.berisha/videos/2967774336806246

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura