NË ANGLI, VDEKSHMËRIA E TË VAKSINUARVE ËSHTË DY HERË MË E LARTË, SE VDEKSHMËRIA E TË PAVAKSINUARVE!

NË ANGLI, VDEKSHMËRIA E TË VAKSINUARVE ËSHTË DY HERË MË E LARTË, SE VDEKSHMËRIA E TË PAVAKSINUARVE!

Nga Kastriot Çipi

Raporti nr. 23, i datës 17 shtator 2021 (përmbledhja teknike – technical briefing) mbi situatën e kovidit, i përpiluar nga Zyra e Shëndetit Publik për Anglinë (Public Health England), nuk le vend për spekulime.

Shifrat flasin vetë.

Tabela përfshihet në faqet 19 dhe 20 të raportit.

♦️Në periudhën 1 shkurt – 12 shtator 2021, janë zbuluar 593.572 raste pozitive me Delta.

♦️Nga këta, 257.357 ose 43, 36% kanë qenë të pavaksinuar, ndërkohë që të vaksinuar kanë qenë 336.215 ose 56,64%.

♦️Shifrat e vdekshmërisë janë po ashtu të qarta. Në të njëjtën periudhë kohore, kanë humbur jetën gjithsej 2.542 vetë.

♦️Ndër ta, të pavaksinuar kanë qenë 722 ose 28,4%, ndërsa të vaksinuarit 1.820 ose 71,6%, pra gati tre herë më shumë.

Akoma më dramatik është ndryshimi i vdekshmërisë në raport me rastet.

♨️ Vdekshmëria mesatare, duke përfshirë të vaksinuarit dhe të pavaksinuarit, është 0,43% (2.542 : 593.572).

♨️ Vdekshmëria ndër të vaksinuarit është 0,54% (1.820 : 336.215)

♨️ Vdekshmëria ndër të pavaksinuarit është 0.28% (722 ; 257.357)

Përfundimi?

♨️ Vdekshmëria e personave të vaksinuar, është pothuajse dy herë më e lartë se vdekshmëria e personave të pavaksinuar.

***

Raportin në fjalë mund ta shkarkoni përmes lidhjes: 👇👇👇👇

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1018547/Technical_Briefing_23_21_09_16.pdf

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura