NË PRAG TË SHËNIMIT TË PËRVJETORIT TË KRYENGRITJES SË KRUSHEVËS (ILINDENIT)

Shpalime historie

NË PRAG TË SHËNIMIT TË PËRVJETORIT TË KRYENGRITJES SË KRUSHEVËS (ILINDENIT)

(2 gusht, 1903 – 2022)

Nga Abdulla Mehmeti

(Një histori tmerrësisht e falsifikuar)

Terrori mbi popullsinë shqiptare të Krushevës dhe Manastirit me rrethinë në fillim të shek. XX, në dritën e burimeve historike

Pasojat nga Kryengritja e Ilindenit në Krushevë dhe rrethinë, nga fillimi i muajit gusht 1903 e më vonë, sipas burimeve historike kanë qenë:

5. 328 – të vrarë dhe plagosur nga radhët e ushtrisë osmane, kryesisht me përkatësi shqiptare;

994 – kryengritës të vrarë dhe plagosur, shumica shqiptarë;

4. 694 – civilë të vrarë dhe masakruar;

3. 122 – gra dhe vasha të përdhunuara;

176 – gra dhe vasha të grabitura (kidnapuara);

12. 440 – shtëpi të djegura dhe shkatërruara;

70. 835 – banorë të mbetur pa shtëpi dhe strehë mbi krye, me prona të djegura dhe shkatërruara; ata të besimit islam të shpërngulur në Turqi, ndërsa ata të besimit të krishterë në Traki (Bullgari dhe Vllahi).

Një krahinë e tërë e banuar kryesisht me shqiptarë, e rrafshuar përtokë, e shndërruar në hi e pluhur, e larë me gjak e mbushur me varre!

Shumica e këtyre viktimave kanë qenë shqiptarë nga qyteti i Krushevës, Manastirit, Përlepes dhe rrethinës; ata të besimit të krishterë (ortodoksë) i ka goditur pushteti osman, ndërsa ata të besimit islam i kanë goditur çetat e komitëve bullgarë dhe bandat çetnike serbe.

(1 gusht 2022)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura