PASHTRIKU: QEVERIA E VLORËS NË DOKUMENTE

(Pashtriku.org, 06. 11. 2012) – Me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar, arkivi i Shqipërisë po boton për herë të parë koleksionin e plotë prej afro një mijë dokumentash të qeverisë së përkohshme të Vlorës. Qeveria e kryesuar nga Ismail Qemali mori drejtimin e vendit pas aktit të pavarësisë në 28 nëntor 1912, duke trashëguar një fond të pasur dokumentash për shtetin e parë të pavarur shqiptar.

……………………………..
Shikoni videomaterialin në vijim:

…………………………………………………

Këto dokumente që shihni i përkasin fondit prej gati 1 mijë fletësh të tilla të qeverisë së përkohshme të Vlorës. Siç duket në shumë nga këto letra, është vendosur emri i Ismail Qemalit dhe firma e tij. Dokumentet të cilat janë fiksuar nga kamera e Vizion Plus do të publikohen për herë të parë të plota nga arkivi i shtetit, në fondet e të cilave ato ndodhen.

………………………………………

Siç tregon Nevila Nika – drejtore e arkivit qendror të Shtetit, dokumentet i përkasin periudhës nëntor 1912 – janar 1914. Bashkë me këtë botim i cili pritet të dalë në fund të këtij viti, arkivi po organizon edhe publikimin e një tjetër botimi me mjaft rëndësi. Bëhet fjalë pikërisht për këtë regjistër që shihni, origjinali i të cilit ndodhet në arkivin e Vatikanit. Regjistri i perandorisë osmane është më i hershmi i gjetur deri tani për sa i përket të dhënave në Ballkan dhe konkretisht ky këtu flet për gjykatën e Vlorës në vitet 1567-1568. Pjesë e publikimeve mbi 100 vjetorin e pavarësisë do te jenë edhe dokumentet e Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”, të cilat arkivi i sjell gjithashtu për herë të parë….

Shikoni videomaterialin në vijim:

………………………………………….. 

Total
0
Shares
3 comments
 1. My brother recommended I might lile this web site.
  He wwas tootally right. Thiss post actually made my day.

  You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info!

  Thanks!

  Here is my homepage – Ira

 2. Hi there to every body, it’s my first visit of this blog;
  this webpage incldes remarkable and in fact fine information in favor of visitors.

  Feel free to visit my homepage Uta

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura