NJË VIZITË E PAHARRUAR RRETH E RRETH KOSOVËS

Shkup, 08. 05. 2015 – (Vizitë njëditore e studentëve të Shkupit në Prishtinë, Prekaz, Gllogjan, Makofc, Reçak e Prizren) – Kam nderin që me pak fjalë të tregoj diçka më shumë reth vizitës tonë, vizitë kjo e datës 05.05.2015, e realizuar në Republikën e Kosovës, dedikuar atyre që dhanë jetën për Liri,”Ditës së Dëshmorëve të Kombit”, gjatë kësaj dite vizituam vendet më me vlerë dhe më me peshë të Kombit tonë, kështu duke veçuar vetëm disa nga shumë momentet më të bukura që përjetuam gjatë kësaj ngjarjeje.
Unë si përfaqësues i Grupeve studentore, atij të Juridikut (viti III) dhe Gazetarisë (viti I) të Universitetit Shtetëror të Tetovës-Shkup, mund të pohoj se vizita jonë pa dyshim ishte dhe do të ngelet një ndër kujtimet më të bukura të jetës së çdonjërit prej nesh, ishte thjeshtë një vizitë me karakter të pastër kombëtar.
Vizitën e realizuar më datë 05.05.2015, ia përkushtuam vendit i cili na aludon në atë ku bashkimi sjell forcën, vend që na përkujton para së të gjithash Historinë e Kombit më të bukur në rruzullin tokësor…e cili është ky vend? Pa dyshim se Republika e Kosovës. Vizitën e filluam që nga Fakulteti i Edukimit ku me një mikpritje të ngrohtë na pranoi Dekani i Fakultetit të Edukimit Prof.dr.Et’hem Çeku, së bashku me Sekretarin e Fakultetit zotëri Milaim Mazreku, Prof. Demë Hoti, dhe në fund u takuam edhe me Prodekanin e Fakultetit të Edukimit Prof.Dr Zeqir Veseli dhe pa dyshim ai pa të cilin vizita jonë ndoshta dhe fare nuk do të realizohej nëse nuk do të ishim nën shoqërimin e tij, ai i cili mori një përgjegjësi të madhe që gjatë tërë kohës të jetë një me ne…e kush tjetër do të jetë ky njeri pos Prof.Dr.Nusret Pllanës.

Fjalën kryesore e mori Dekani i Fakultetit të Edukimit, duke hyrë në vazhdimësi në debat me ne, i cili filimisht na informoi për strukturën e Fakultetit të Edukimit, marëdhëniet mes Fakultetit të Edukimit dhe USHT-së, por pa mos munguar fare as edhe sygjerimet as edhe idetë e tij që në të ardhmen e shkurtër çka mund të na lidh më shumë neve si student, veçanarisht me Fakultetin e Edukimit apo edhe me Universitetin e Prishtinës në përgjithësi.
Pa mos e zgjatur shumë, gjithmonë nën udhëheqjen e Prof.Dr. Nusret Pllanës, do të veçojmë edhe për atë mikpritje të ngrohtë e cila nuk mungoi as edhe në Kuvendin e Republikës së Kosovës ku në cilësinë e Drejtorit për informim për aq kohë sa ishim prezent në Kuvend na shoqëroi z.Sherif Konjufca. Këtu me pak fjalë na informuan për Strukturën, përbërjen, organizimin e brendshëm dhe mënyrën e realizimit të punës së tyre, gjithmonë në kushte të përcaktuara me Ligj. Befasi dhe fat për ne ishte që në dalje nga Kuvendi rastësisht takuam edhe Kryetarin e Vetvendosjes zotri Visar Imerin dhe në shenjë nderi bëmë edhe një foto spontane me të.

Nuk mund ta lëmë pa përmendur Makofcin,Gllogjanin dhe Reçakun. Në vizitën tonë që ia bëmë Makofcit na shoqëroi me një fjalim rasti arsimtari Alush Krasniqi dhe babai I dëshmorit të kombit Naser Sekiraqa, z.Zeqir Sekiraqa, poashtu këtu na u bashkangjit dhe na shoqëroi gjatë gjithë kohës edhe këngëtari i mirënjohur shqiptar, z.Labinot Tahiri “Labi”, kështu ky i fundit duke na informuar dhe dhënë disa mesazhe të cilat ne të gjithë i mirëkuptuam dhe me shumë lehtësi i absorbuam.
Udhëtimi jonë natyrisht nuk përfundoi këtu, kishim privilegjën ta vizitojmë edhe Monumentin e varrezave të dëshmorëve në Reçak, ku nga studentët e fakultetit të edukimit morëm ‘dhuratë’ librin e Masakrës së Reçakut, dhe u informuam se nga masakrat barbare serbe humbën jetën 45 shqiptarë, të gjithë civilë të paarmatosur, në mesin e të cilëve kishte edhe fëmijë dhe gra. Gjithashtu edhe në Gllogjanin legjendar të Haradinajve vizituam varrezat e dëshmorëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me ç’rast na mirëpriti ciceroni Xhafer Sejfijaj me babain e tij – familje dëshmori, me ç’rast mbajtëm një minut heshtje për dëshmorët e kombit..

Për në fund me qëllim lash të përmendim Prekazin(“Mekën dhe Medinën e shqiptarëve”), vendi ku Komandanti legjendar Adem Jashari dhe familja e tij humbën jetën gjatë një lufte të ashpër me forcat barbare policore-ushtarake serbe, luftë kjo e cila kishte zgjatë tri ditë e tri netë, në marsin e vitit 1998. Ai mban titullin “Komandanti Legjendar i UÇK-së”. Titullin “Hero i Kosovës”, me të cilin mburret dhe krenohet i tërë kombi shqiptar.
Ky është një rast unikat i një rezistence të pashembullt në historinë botërore të luftrave çlirimtare, për të cilën me përgjegjësi dhe kompetencë na rrëfente Prof.Rifat Bejta.
Në fund falënderoj të gjithë ata të cilët ndanë një pjesë së kohës së tyre për të na e kushtuar neve, kështu duke na informuar për të gjithë ngjarjet, historinë, përjetimet, ndjenjat dhe duke na dhënë porosi të cilat çdonjëri prej nesh i morëm deri në thellësi të zemrës.

Dhe për në fund vjen falënderimi i veçantë dhe ai i përzemërt., I cili shkon për Labinot Tahirin “Labin”, i cili edhe përkundër aktiviteteve që ka na u bashkangjit neve dhe na shoqëroi gjatë një pjese të vizitës sonë. Të themi “Qershi mbi Tortë” apo falënderim i përzemërt do t’I shkon atij i cili mori një përgjegjësi të madhe duke na shoqëruar gjatë gjithë vizitës njëditore rreth e rreth Kosovës. , ai i cili edhe përkundër aktiviteteve të shumta që ka u bë një me ne, Profesori ynë i dashur Nusret Pllana, të cilin e falënderojmë përzemërsisht dhe i jemi mirënjohës për jetë.
Kështu me pak fjalë, i cekëm vetëm disa momente të bukura nga të shumtat që përjetuam gjatë vizitës tonë, e që e përfunduam në Prizrenin e bukur, që fund e krye ishte e karakterit kombëtar në Republikën e Pavarur të Kosovës..!! (Nga Fat’h Duraku – 5 maj 2015)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura