PASHTRIKU: DOLI NË DRITË MONOGRAFIA ‘FENIKSËT E LIRISË – 15’

Pashtriku.org, 11. 12. 2013 – Redaksia “Dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ” ka botuar monografinë “Feniksët e lirisë – 15”. Përurimi i librit u bë në Bibliotekën Kombëtare Universitare, në Prishtinë. Në këtë vëllim janë përfshirë biografitë e 60 dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, të rënë në frontet e luftës gjatë viteve 1998-2001. Libri ka 240 faqe, dhe botues është SHFDUÇK, shtypi Shkrola.


Në këtë monografi janë përfshirë jetëshkrimet e këtyre dëshmorëve: Abit Pajazit Sinani, Abush Liman Loku, Adnan Adem Berisha, Afete Hamzë Jashari, Albesian Salih Mataj, Altin Sadri Haskaj, Bekë Sadri Muslijaj, Bekim Shaban Isma, Beqir Sadiku – Beqa, Besim Sylejman Qarri, Besim Shyqri Sopa, Besim Tefik Fazliu, Blerim Selman Lokaj, Bylbyl Hazir Breçani, Bylbyl Jahë Ferizaj, Dinë Alush Koleci, Ekrem Shukri Gudaçi, Enver Hyzri Rashiti, Feriz Abdurrahman Susuri, Gazmend Selman Lokaj, Gëzim Qazim Ademaj, Hamdi Muharrem Mulaj, Hidajete Rifat Jashari, Hysni Shaip Kajtazi, Ilmi Smajl Bahtiari, Isa Adem Ferati, Isak Shefki Lutolli, Isen Rrustem Elezi, Jahë Salih Kabashi, Jeton Idriz Dedushaj, Kadri Muhamet Berisha, Kujtim Avdyl Qallakaj, Mirush Kurtish Dakaj, Mujdin Qerim Aliu, Murtezan Merxhan Hetemi, Naser Ademi, Nazim Misin Buduri, Nexhmush Qamil Elezi, Përparim Qazim Shala, Raif Azem Krivanjeva, Ramadan Rexhep Rexhepi, Ramiz Isuf Shala, Refki Sokol Salihaj, Sadik Murat Mujota, Sali Bajram Vlashi, Selvete Hamzë Jashari, Skënder Haxhi Ferizaj, Sylejman Rrahim Statovci, Shemsi Vehbi Jusufi, Shkëlzen Gani Berisha, Tafil Nuhi Zyberaj, Valdete Rifat Jashari, Xhafer Hamëz Vehapi, Xhemajl Nuredin Kuçi, Xhemajl Ahmet Mehmeti, Xhemajl Halil Agushi, Zabit Ahmet Shabandula, Zejnullah Rrahim Zejna dhe Zeqir Isuf Gashi.


=================================

(Përgatiti kryeredaktori i pashtriku.org, sh.b)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura