PASHTRIKU: VARRI MONUMENTAL I MBRETIT ILIR – GENTI, NË GUBIO TË ITALISË

(Pashtriku.org, 29. 07. 2012) – Shoqata “Acas skanderbeg” në Spoleto të Italisë e drejtuar nga z.Kol Marku, së bashku me studiuesen e antikitetit dhe të etnokulturës shqiptare Eva Brinja, ka realizuar një dokumentar të ideuar e filmuar nga studio “Nostalgjia”, nën drejtimin e regjizorit e gazetarit Jani Tane. Në këtë video’dokumentarë përshkruhet historiku i Mbretërisë së lashtë Ilire, duke u ndalur me theks të veçantë te mbreti i fundit ilirë GENTI, i cili në vitin 168 p.e.s, pasi u kap nga Romakët përfundoj në qytetin GUBIO (Umbrio) të Italisë, ku sot gjendet varri i tij monumental.

================================
Në vijim mund të shikoni këtë dokumentarë me rëndësi historike:
TROKITJE NË HISTORINË ILIRE:
VARRI I MBRETIT GENT, NË GUBIO TË ITALISË…

……………………………………………..

…………………………………….

……………………………………..

(Përgatiti kryeredaktori i pashtriku.org) 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura