PËR 500 METRA TERRITOR, GJERMANIA KËRKON KOMISION TË DEMARKACIONIT ME ÇEKINË!

Pashtriku.org, 12. 7. 2016: Bëhet fjalë për kufirin gjermano-çek i cili në një pjesë kalon përmes shtratit të lumit Kirniç. Rolf Bem ka vërejtur se te kjo pjesë e lumit ka diçka që nuk shkon dhe një hapësirë relativisht e vogël është zhvendosur më në jug.
Hartografi gjerman, Rolf Bem thekson se territori i Gjermanisë mund të rritet për 500 metra katrorë.
Një pjesë e territorit gjerman i cili nuk është përfshirë në hartën gjeografike është në lindje të vendit, shkruan Bild-i gjerman.
Bëhet fjalë për kufirin gjermano-çek i cili në një pjesë kalon përmes shtratit të lumit Kirniç. Rolf Bem ka vërejtur se te kjo pjesë e lumit ka diçka që nuk shkon dhe një hapësirë relativisht e vogël është zhvendosur më në jug.
Përllogaritjet e tij, ky hartograf ia ka dërguar Ministrisë së Punëve të Brendshme të Saksonisë, e cila kufizohet me Çekinë.

“Duhet të merren të gjitha masat”, thuhet në njoftimin e MPB-së së Saksonisë.
Nëse hartografi ka të drejt, do të formohet komisioni special në përbërje të të dyja vendeve. Kjo mund të jetë edhe demarkim i ri i kufirit të Gjermanisë me Çekinë dhe atë në të mirë të Gjermanisë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura