PISHTARËT E ARSIMIT NË KOSOVË, 1941

PISHTARËT E ARSIMIT NË KOSOVË, 1941

Pashtriku, 2 Maj 2022

Me kërkesën e Ministrit të Arsimit në Shqipëri Z.Ernest Koliqit u formua një Mision i Jashtëzakonshëm për hapjen e shkollave dhe kurseve të gjuhës shqipe në Kosovë. Ku caktoi 70-80 arsimtarë, shumica kosovarë, që kishin studiuar në Shqipëri ose jashtë saj me bursë shqiptare.

Në foto: Prizren – 13 korrik, 1941 ~ Shkolla “Bajram Curri” tash “Lidhja e Prizrenit”:

Rreshti i parë në këmbë, i dyti afër shtyllës Z.Mehmet Gjevori, i treti Z.Sulejman Drini, i pesti me duar të kryqëzuara, Kryetari i misionit, Z.Ali Hashorva, ngjitur me shtyllën e dytë pas zonjës Z.Zija Roshi, në reshtin e parë i pari nga ana e djathtë Prof. Talat Paçarizi, i treti me radhë nga e djathta Prof. Shefqet Veliu, në rreshtin e dytë i pari djathtas Z.Fadil Hoxha, ulur i dyti nga e djathta Z.Xhavit Nimani i treti, Z.Nuri Sherifi.

Në foto janë edhe Z.Jonuz Blakçori, Z.Abdurrahim Buza, Znj.Flora Pali, Z.Shaban Arra, Zef Pali, Z. Beqir Kastrati, Tajar Hatipi, Abdullah Laçi – Shabanaj, Ilmi Duli, etj, në pamundësi m’i identifiku.

Foto është marrë nga artikulli Z.Ilir Hashorvës (Misioni i Jashtëzakonshëm Shkollor).

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura