PRINDI, RACA DHE MJEDISI (VIDEO)

PRINDI, RACA DHE MJEDISI!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 18 tetor 2021

Shkurt për lexuesit dembelë!

“Udhëheqësit e vërtetë të popujve janë traditat e tyre” – keshtu ka thene, Gustav Le Bon (7 maj 1841 – 13 dhjetor 1931) psikolog, sociolog, shpikës dhe fizikant i shquar francez.

***

“Ҫdo individ nuk është veç prodhim i prindërve të tij të drejtëpërdrejtë, por njëherit edhe i racës së tij, domethënë i të gjithë vargut të pasardhësve të tij… Pra, ne jemi njëherit, bij të prindërve tanë dhe të racës sonë. Se nuk është vetëm ndjenja, por edhe psikologjia dhe trashëgimia, që na e kthejnë atdheun në një nënë të dytë.” thote Le Bon.

***

Sipas Le Bon, ndikimet të cilave u nënshtrohet individi dhe që e udhëheqin sjelljen e tij janë tri llojëshe:

I pari është ndikimi i stërgjyshërve;

I dyti është ndikimi i prindërve; dhe

I treti është veprimi i mjedisit.

(***)

“What is Race?” by Gustave Le Bon 1898

(***)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura