PROF.DR.ESHREF YMERI: SHQIPTARËT DHE HISTORIA E VËRTETË E NJERËZIMIT

Kaliforni (SHBA), 6 korrik 2017: I nderuar Sheradin,
Në faqen tuaj të internetit lexova shënimin e shkurtër të Profesorit të nderuar Agron Dalipaj, me titull “Gjuha shqipe dhe idiotizmi i akademikëve”. Në atë shënim, Profesori i nderuar citon një thënie të dijetarit të shquar gjerman, Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716) për gjuhën shqipe: “në qoftëse duam të dimë historinë para Krishtit dhe shkencat e asaj kohe, duhet t’i drejtohemi gjuhës shqipe”. Këtë thënie dëshiroj ta përforcoj me një tjetër thënie të shkëlqyer të Maximilian Lambertz (1882-1963), gjuhëtar, folklorist dhe personalitet i shquar austriak i Albanologjisë: “…historia e vërtetë e njerëzimit do të shkruhet vetëm kur shqiptarët të marrin pjesë në shkrimin e saj” (Citohet sipas: Astrit Lulushi. “Jo, Lamberci nuk tallej”. Marrë nga faqja e internetit e gazetës “Fjala e Lirë”. 21 shkurt 2014).

Maximilian Lambertz (1882 – 1963)

________________
Lexoni shkrimin:
PROF.AGRON DALIPAJ: GJUHA SHQIPE DHE IDIOTIZMI I AKADEMIKËVE!
https://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=6679

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura