PROGRAMI (I PAREALIZUAR PLOTËSISHT) I LËVIZJES POPULLORE TË KOSOVËS

Nga arkivi i Lëvizjes

PROGRAMI (I PAREALIZUAR PLOTËSISHT) I LËVIZJES POPULLORE TË KOSOVËS

“Për arritjen e aspiratave kombëtare LPK do të përdorë të gjitha format e luftës çlirimtare: demokratike, paqësore e politike dhe të rezistencës së armatosur.

LPK kombinon format ilegale dhe legale të veprimit në përputhje me rrethanat dhe situatat që krijohen.

LPK është për formë popullore të luftës, ndërsa është kundër formave fashiste, raciste, anarkiste e terroriste të veprimit, por edhe kundër atyre ekskluzive pacifiste e kapitulluese.

LPK çmon punën konkrete të çdo subjekti politik që dëmton pushtuesin dhe avanson çështjen kombëtare drejt çlirimit përfundimtar.

Pa angazhim maksimal dhe koordinim të veprimtarisë konkrete të të gjitha forcave çlirimtare nuk mund të ecet drejt çlirimit dhe formimit të shtetit të pavarur të Kosovës. Prandaj LPK angazhohet për krijimin e një fronti të përbashkët pa dallim feje, krahine e ideje.”

(Burimi: Programi i Lëvizjes Popullore të Kosovës *)

……….

*) Me Kosovë nënkuptohen të gjitha viset e banuara me shumicë shqiptare nën Serbi, Maqedoni dhe Mal të Zi.

/ Sheradin Berisha © Pashtriku.org

Total
0
Shares
1 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura