PROJEKTSTATUTI I ORGANIZATËS MARKSISTE LENINISTE TË KOSOVËS (OMLK) 1986 … (DËSHMI ARKIVORE)

PROJEKTSTATUTI I ORGANIZATËS MARKSISTE LENINISTE TË KOSOVËS (OMLK) 1986 …

Themelimi dhe qëllimi i OMLK-së

* OMLK është repart i organizuar revolucionar në Jugosllavi.

* OMLK u lind, u rrit, po forcohet e po kalitet në luftë me armiqtë e me tradhtarët.

* OMLK ishte një bashkim luftarak vullnetar revolucionarësh që shpreh forcën e saj përmes unitetit të plotë të mendimit e të veprimit, që nuk lejon asnjë veprimtari fraksioniste, përçarëse e diversioniste në radhët e saj dhe asnjë lloj devijimi nga vija e saj politike.

* OMLK përfaqëson dhe mbron interesat e popullit shqiptar në Jugosllavi, udhëheq me LËVIZJEN POPULLORE PËR REPUBLIKËN E KOSOVËS, me luftën e saj kundër shovinistëve serbomëdhenjë e aleatëve të tyre dhe si qëllim ka konstituimin e Republikës Socialiste të Kosovës në kuadër të Federatës Jugosllave.

* Me luftën e saj këmbëngulëse për Republikë, OMLK vetvetiu bën pjesë: në lëvizjen revolucionare të të gjithë popujve të botës që luftojnë kundër shtypjes kombëtare e padrejtësive sociale.

Faqet 1 – 7 të Projktstatutit të OMLK-së

Në vijim ju ftojë të lexoni në formatin PDF – PROJEKTSTATUTIN E  ORGANIZATËS MARKSISTE LENINISTE TË KOSOVËS

_____________

Përgatiti: Sheradin Berisha © Pashtriku.org, më 11 janar 2024

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura