REXHEP KASUMAJ: PËRÇMIM …

Berlin, 14 prill 2019: (Mbi lehjet e Gebelsit serb)
1.
Ç’hipokrizi!
Këtë mund t’a bëj vetëm Gebelsi i Sllobodanit, Vuçiq. Thotë: Prishtina të heqë taksën dhe të kërkojë falje.
Tani vini re mendjen e çoroditur dhe shpirtin kriminal. Ndërsa Prishtina duhet të përulet para humbjeve finansiare serbe, Belgradi nuk duhet të kërkojë ndjesë dhe, si Willy Brandti para viktimave të fajit ariozofik, të gjunjëzohet me ndjesë të thellë pranë muranash të krimit millosheviqjan në Kosovë.
Është një presedan historik që humbësi i luftës, i një lufte pushtuese që lë pas shkrumb e hi, varre masivë, dëbime biblike, therje fëmijësh e shnjerëzime grashë, të rimbajë vrasësit në piramidë pushteti dhe, njëkohësisht, të ulet i barabartë në tryezën e paqes.

2.
Racë e ultë dhe, gati, defekt natyre ky fis sllav që, për fatkeqësi fqinjëron me shqiptarë. Dhe, si rrjedhë e gjenit, fqinjëron armiqësisht qëkur do zbriste si arixhi nga pasbjeshkët e Karpateve.
Kur ata do vinin, shqiptarët, pohon Fishta, kishin kryer tashmë ciklin mijëvjeçar të qytetnisë. Prandaj do ishte kaq e vështirë kjo fqinjësi mes ardhësve të vonë e të egër dhe vendësve të hershëm e të kulturuar.
Kjo relatë vijon ende sot: serbët urrejnë shqiptarët, kurse këta vetë nuk urrejnë, por epërsisht përçmojnë serbët ose shkijet, si cilësohen me emrin real e të pangjyrosur!
 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura