SANKSIONIMI I FRYMËMARRJES!

SANKSIONIMI I FRYMËMARRJES!

Nga Sheradin Berisha, (Facebook, 9 janar 2022)

Për të krijuar tingull me klarinetë apo saksofon, përdoret ajri. Në këtë rast ajri merret me gojë e hundë, fryhet në pipth (vrimë) dhe krijon një lëkundje të kolonës së ajrit në fuçinë e instrumentit.

Për të mbajtur timbërin e tingullit me ngjyrimet e tij (gjatë ekzekutimit të një vepre muzikore), kërkohet vazhimisht frymëmarrje!

Të sanksionohet frymëmarrja në këtë mënyrë (si në foto), natyrshëm të cënohet e drejta më elementare për frymëmarrjen e lirë.

Për më tepër korin në foto nuk e “infekton” virusi “Covid19”, sa i shkakton dëmë mungesa e oksigjenit në organizmin e tyre! Këta të rinjë një ditë sëmundjen e kanë të pashmangshme!

SA NA MBRON MASKA?!

Nga Sheradin Berisha, (botuar fillimisht në FB, më 8 prill 2021)

Plandemi, në mër dy vjet kemi pasur mjaftueshëm kohë për të mësuar më shumë për këtë Pënyrë që të kemi sa më pak frikë.

Aty ku ka frikë ka më pak jetë!

Zgjimi është shpëtimi!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura