SA NA MBRON MASKA?!

SA NA MBRON MASKA?!

Nga Sheradin Berisha, (botuar fillimisht në FB, më 8 prill 2021)

Maska zvoglon Oksigjenin (O2) në gjak, ndërsa e rrit nivelin e Dioksidit të Karbonit (CO2).

Duhet të jemi të vetëdijshëm se, me maskë në hundë e gojë, rimerret ajri i shfryrë dhe në këtë mënyrë në organizëm krijojmë mungesë të oksigjenit (O2) dhe një përmbytje të dioksidit të karbonit (CO2).

Rrjedhimisht, për shkak të maskës për pasojë kemi zvoglimin e O2-shit, dhe rritjen e nivelit të CO2-shit në gjak!

Pra, maska s’na mbron, më shumë na dëmton!Sepse CO2’shin në organizëm na zgjeron, O2’shin na pakson, sëmundjen na shton dhe përfundimisht në spital na dërgon!

Kush dëmtohet nga mungesa e O2?

“Truri i njeriut është i ndjeshëm ndaj mungesës së oksigjenit. Ka qeliza nervore, për shembull, në hipokampus, të cilat nuk mund të mbijetojnë  më shumë se 3 minuta pa oksigjen” – thotë neurologjia gjermane, Margarite Griesz – Brisson.

Pra, mungesa e O2’shit pengon zhvillimin e trurit dhe dëmtimi që shkaktohet nuk mund të shërohet!

“Unë nuk mbaj maskë, më duhet që truri im të mendoj” ka thënë dr.Brisson!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura