SHERADIN BERISHA: GUXIMI INTELEKTUAL NË SHOQËRINË TONË!

Pashtriku, 17 dhjetor 2019: ‘Respektimi jo kritik ndaj autoriteteve është armiku më i madh i së vërtetës’- ka thënë shkencëtari më i shquar i shekullit XX-të, Albert Ajntshajni.(*)
Duke u nisur nga kjo thënie, sot shoqëria jonë ka nevojë për intelektualë të guximshëm që thonë të vërtetën dhe i mbrojnë interesat e qytetarëve, e jo interesat e pushtetarëve!
______________
(*) Albert Ajntshajni (Albert Einstein) ka lindur në Ulm të Gjermanisë, më 14 mars 1879, ndërsa vdiç më 18 prill 1955 në Princeton, New Jersey, të SHBA-ve. Ishte fizikant, i cili përcaktoi teorinë e relativitetit dhe dha shumë kontribute në fushat e mekanikës kuantike, mekanikës statistikore dhe kozmologjisë. Në vitin 1921 fitoi çmimin Nobel për fizikë për shpjegimin e efektit fotoelektrik dhe për shërbimin në fushën e “fizikës teorike”. Gjithashtu ai njihet si njeriu më i mençur në botë dhe gjeniu i shekullit XX – XXI. Ai krijoi formulën më të njohur në botë, formulën e Energjisë, E=m∙c2 Truri i Albert Ajnshtajnit është në laboratorët më modernë në botë! Dhe thuhet se koeficienti i dijes së trurit të Ajnshtajnit është 165!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura