SHERADIN BERISHA: KAFAZI I BE’së!

Pashtriku.org, 12 tetor 2018. Gjashtë shtete të Ballkanit perëndimor jo rastësisht janë izoluar (si në kafazë) brenda shteteve anëtare të BE’së!
Pse po ndodhë ky proces izolues?!
Po ndodhë, jo vetëm për mosplotësimin e kushteve të Brukselit (sepse Bullgaria dhe Rumania në shumë aspekte janë më keq se disa shtete të këtij kafazi), por për faktin sepse konjukturat e fuqive të mëdha (deri në vitin 2025…) duket se kanë projektuar risistemimin gjeopolitik (ridizajnimin e kufijve, etj) ndërmjet shteteve, për interesa të tyre gjeostrategjike, për shfrytëzimin e resurseve miliardëshe natyrore, etj., në planin afatgjatë!!!

________________
Ballkani po shkon drejt korigjimit gjeopolitik!
SHERADIN BERISHA: KUSH VENDOS PËR FINALIZIMIN E NEGOCIATAVE KOSOVË – SERBI, PRISHTINA, BEOGRADI APO BRUKSELI…?!
https://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=8058

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura