SHERADIN BERISHA: KOSOVA “SUI GENERIS-i” I AHTISARIT!

Pashtriku, 11 dhjetor 2019: “Sui generis” është një togfjalësh latin që do të thotë “i llojit të vet, lloj më vete, i veçantë”.
Kosova duke qenë vend “i veçantë” – “sui generis”, në mënyrë ciklike ka prodhuar kriza politike!
Dhe ne mund të diskutojmë kot, derisa Kosova do të ketë kriza të tilla (siç i kemi sot) në çdo motmot!
Prandaj për ta ndalur këtë degradim, Kosovën nga shteti “sui generis” i Ahtisarit duhet ta bëjmë shtet normal të Adem Jasharit!
Si mund ta bejmë?!
Urgjentisht duhet të bëhet:
1. ndryshimi i kushtetutës së Ahtisarit,
2. reformë e ligjit për zgjedhjet,
3. reformë në gjyqsi,
4. reformë në prokurori,
5. reformë në polici,
6. reformë në AKI.
Dhe rrjedhimisht nëse nuk e bëjmë Kosovën me këto reforma shtet normal, nuk do të kemi asnjë institucion funksional! Përkundrazi do të kemi pushtete abuzive, nepotiste, korruptive dhe kriminale – siç i patëm për 20 vjet rresht!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura