SHERADIN BERISHA: KUJDES! GËNJESHTRA SHKATËRRON MARRËDHËNIET NJERËZORE!

Pashtriku, 4 janar 2020: Gënjeshtra është një mashtrim i madh që shkatërron çdo marrëdhënie njerëzore! Prandaj duhet të jemi të kujdesshëm, të mos gënjejmë?!
Çka thonë dijetarët për gënjeshtrën?!
1. “Fjalët e rreme nuk janë thjesht të këqija në vetvete, por ato molepsin edhe shpirtin me të keqen.” – filozofi i antikitetit, Sokrati 469 – 399 p.e.s)
2. “Nuk ka mëkat më të turpshëm se të gënjesh ata që besojnë në ty”. – shkrimtarja italiane, Melania Gaia Mazzucco 1966…
3. “Gënjehet vetëm ai që beson”. – shkrimtari italian, Giulio Cesare Croce, 1550 1609.
4. “Më mirë një e vërtetë e vogël se një gënjeshtër e madhe”. – gjeniu i pikturës, Leonardo Da Vinci, 1452 – 1519.
5. “Në gojën e gënjeshtarit edhe e vërteta bëhet e pabesueshme”. – dramaturgu spanjoll, Jacinto Benavente, 1866 – 1954.
6. “Më mirë të humbësh me parime se të fitosh me gënjeshtra”. – politikani australian, Arthur Calwell, 1896 – 1973.
8. “Në vendin e gënjeshtrave, e vërteta është një sëmundje”. – shkrimtari italian, Gianni Rodari, 1920 – 1980.
9. “Ai që s’di të gënjejë, mendon se të gjithë thonë të vërtetën”. – romancieri i shquar, Franz Kafka (ka lindur më 3 korrik, 1883 në Pragë të Austro-Hungarisë, sot Republika Çeke; vdiq më 3 qershor, 1924 në Vjenë të Austrisë).

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura