SHERADIN BERISHA: KUJT DO T’I SHËRBEJ GJYKATA SPECIALE: POLITIKËS APO DREJTËSISË?!

Pashtriku, 10 dhjetor 2020: Florence Hartmann, zëdhënëse dhe këshilltare e Prokurorisë së Tribunalit të Hagës, (nga tetori 2000 deri në tetor 2006), në librin e saj “Paqja dhe ndëshkimi”, f.30 – ka shkruar (citoj):
“Tribunali i Hagës (ICTY) pa dyshim më shumë se cilido gjyq tjetër ishte paramenduar t’i shërbente në rend të parë politikës, e jo drejtësisë”!
Më 3 gusht 2015, Kuvendi i Kosovës i tha PO themelimit të Gjykatës Speciale! Gjatë votimit 82 deputetë votuan për, 5 kundër dhe 1 abstenoi!
Kujt do t’i shërbej kjo gjykatë: politikës apo drejtësisë?!

Në foto: Florence Hartmann

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura