SHERADIN BERISHA: NJERIU I DIOGJENIT!

Pashtriku, 17 mars 2019: Një ditë Diogjenin (filozof i antikitetit) e panë me fener të ndezur në pikë të ditës dhe kalimtarët e pyetën se ç’kërkonte me fenerë kur duket çdo gjë (!), ai u përgjigjet:
– “Kërkoj të gjej një njeri”.
Duke u përgjigjur në këtë mënyrë, ai mendonte se pak njerëz e meritonin të quhen njeri!
***
Në këtë kontekst Diogjeni ka një mendim të vecantë për njerëzit!
Ai thotë: “Kur shoh detarë, njerëz të shkencave natyrore e mendimtarë, njeriu është më i urti mes gjallesave. E kur shoh priftërinj, profetë e shpjegues ëndrrash, asgjë s’më vështirohet më keq se njeriu”.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura