SHERADIN BERISHA: RELIGJIONI I ARTUR SHOPENAUER’it!

Pashtriku, 16 mars 2019: Filozofi i shquar gjerman Artur Shopenauer (Arthur Schopenhauer, / 22 Shkurt 1788 – 21 Shtator 1860), lidhur me religjionin (fenë) ka thënë:
“Frytet e kristianizmit ishin luftërat fetare, masakrat, kryqëzatat, inkuizicioni, asgjësimi i vendasve të Amerikës dhe futja e skllevërve afrikanë në vend të tyre. S’ka absurditet, sado i madh qoftë, që të mos t’i ngulitet njeriut fort në kokë, nëse fillon t’ia imponosh atë para moshës 5 vjeçare, duke ia përsëritur vazhdimisht me ton tejet solemn. Religjioni (Feja) është kryevepra e artit të stërvitjes së kafshëve, sepse stërvit njeriun në atë se çfarë duhet të mendojë”!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura