Skënder Sadri Kapiti: Krenar të jesh kosovar

Durrës, 20 shtator 2020:

 

 

 

 

 

Krenar të jesh dardan e kosovar,
Dhe të kesh e ndjehesh me shpirt shqiptar.
Gjithmonë Kosova ime,
I qëndrove çdo stuhie
Mu në mes të Ballkanit
Nuk të mundën kurrë barbarët e sllavit.

 

Për shekuj e shekuj, Kosova ime,
Me sakifica mbinjerzore,
Qëndrove dhe sfidove
Kohrat e errëta e të tmerrshme,
Barbarët, egërsitë e barbarisë,
Që të penguan rrugën dhe rrjedhën
E lirisë, të historisë e kombëtarisë

 

Jam krenar me ty, Kosova ime,
Se burra kombi, dëshmorë
Dhe heronj legjendar linde e rrite.
Me gjakun e tyre tokën vadite.

 

Kosovën, tokën dhe lirinë e shqiptarit,
Zemrën dhe shpirtin e kosovarit
kurrë se mposhti hordhia e serbit e as e sllavit.

 

Kosova ime:
Edhe pse të rrënuan anëembanë,
Edhe pse të dogjën e të vranë,
Ti, Kosova kreshnike
Mbete e qëndrove,
gjithmonë zemër shqiptare

 

Edhe pse gjithë Europa
ishte kundër teje,
Kosovë, kombi ynë shqiptar hero,
Qëndrove dhe fitove
Si atdhe, shtet dhe si komb shqiptar.

 

Kosovë, je zemra e shqiptarëve.
Djepi i lirisë
Je krenaria, burrëria,
Trimëria, fjala,
Je besa, burrnija e nderi i shqiptarit,
Këto janë amanete që Ti Kosovë,
I ruan e trashëgon prej të parëve,
Prej Ilirit, Dardanit,
Arbrit dhe Shqiptarit

 

Është krenari
Të jesh shqiptar kosove

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura