SOT TE ZGJIMI PËR DIJE ËSHTË SHPËTIMI

SOT TE ZGJIMI PËR DIJE ËSHTË SHPËTIMI

Nga Sheradin Berisha, Facebook 13 nëntor 2022

“Ka krime më të këqija se djegia e librave. Një prej tyre është të mos i lexosh ato”, thotë shkrimtari dhe  poeti ruso-amerikan dhe fitues i çmimit Nobel për letërsinë, Joseph Brodsky (1940 – 1996)

Ndërkaq filozofi, shkrimtari dhe përkthyesi i shquar italian, Umberto Eco (1932 – 2016) ka një thënie epokale: “Ne jetojmë për librat” ka thënë ai.

Kur kemi parasysh këtë rezultat të mos leximit, shtrohet pyetja: Pse jetojnë shqiptarët, nëse këtë vit rreth 75% e tyre, nuk e kanë lexuar asnjë libër?!

“Dituri e vërtetë është të dish shkallën e injorancës së tjetrit”, ka thënë filozofi dhe politikani kinez i antikitetit, Konfuci (551- 479 para erës sonë).

Shqipe, sot te zgjimi për dije është shpëtimi! 🇦🇱🫶

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura