YJE, QË NDRIJNË MBI YJE

5 buqeta me lule në vargje nga Albert Habazaj për 5 Majin e Dëshmorëve të Lirisë

YJE, QË NDRIJNË MBI YJE

Këngë liriko-epike

Teksti: Albert Habazaj

Kënduar nga Grupi “10 Shqiponjat e Tërbaçit”

Marrëse: Evgjeni Habili Seferaj

Kthyese: Liri Gaçe Shkurtaj

Hedhëse: Vito Shiroku Veraj

Mbushin këngën: Liljana Rrapi Kapo, Meme Ribaj Habazaj, Himena Mehmetaj, Flutura Nanaj, Fatmira Hodo Skendaj, Lavdie Goxho Mehmetaj, Hava Çelaj Muçaj.

Dëshmorët, që na bënë dritë,

Janë me ne ditë për ditë.

Janë në themele, në mur

Frymëmarrje në flamur.

Për yjet, që jetën dhanë

Edhe pesë maji qan…

Kur Shqipërinë lëndojmë

Dhe në ëndrra na qortojnë.

Ndaj nga krahët e lavdisë

Prap’ i japin gjak lirisë.

Thurim trimave t’ Çlirimit

Lule me këngë nderimi.

S’ bëhet ujë gjaku i tyre,

janë  yje, që ndrijnë mbi yje.

***

LIGJËRON NËNA E DËSHMORIT

– valle liriko-epike e kënduar grash me tri këmbë

nga grupi “10 Shqiponjat e Tërbaçit”, dekoruar me Urdhërin “Naim Frashëri” –

Teksti: Albert HABAZAJ

Prin vallen: Shpresa Kapo Çelaj,[Flutura Nanaj]

Marrëse: Lirjana Rrapi Kapaj

Kthyese: Liri Gaçe Shkurtaj

Hedhëse: Vito Shiroku Veraj

Ligjëron nën’ e dëshmorit

Me uratën e Nëntorit.

Malli i nënës për djalë

Ka mbushur detet me valë.

Djalë, më ike si zog

Dhe retë u mbushën me lot…

Bir, në lulen e rinisë,

U bëre yll i Lirisë.

Zambakët e kuq mbinë,

Zbukurojnë Shqipërinë.

Mbinë mbi borën e bardhë,

Ç’të bukur dritë kan’ marrë!

Tek monumenti me lule,

Shqiponjat me këngë ulen.

*** 

Njëzet e nëntë Nëntori,

Dritë na dha, yje na mori…

“Shqipëri, harta me yje”

Këndon Grupi “10 Shqiponjat e Tërbaçit”

Teksti:

Albert Habazaj

,

Marrëse:

Antoneta Mehmetaj

(Antoneta Goxho Mehmetaj),

Kthyese: Shpresa Kapo Çelaj (

Xhelo Shpresa Celaj Kapo

),

Hedhëse:

Vito Shirokaj Veraj

:

Nderim për besën e trimit,

Për dëshmorët e Çlirimit.

Për dritën e Idealit

Dhe loti çel lule malli.

Porsi yje të bekuar

Shkëlqejn’ e s’ kan’ për t’u shuar.

Qemal Stafa do të vijë

Me Njëzet e tetë mijë.

Liria i ka në rrënjë,

Shpirti i popullit në këngë.

Shqipëri, harta me yje,

Dëshmorët, lavdi mbi krye.

Ndër zemra atdhetarie

Vjeshta ka ngjyrë lirie.

Shqipëri, e bardha Nënë,

Kush s’të do, u shkultë me rrënjë!

***  

Heroit Hajredin Nuro Bylyshi

Albert Habazaj

Dritë kujtimi, Hajredin

Hero, o yll i pashuar!

Hajredin Bylysh, o trim,

Që re për t’u përjetësuar.

Me Tre djemt’ e Topanasë,

Hajredin Nuro Tërbaçi,

Lirisë tjetër përmasë

I dhatë e lavdi paçi!

Lule, që s’ju tha freskia,

Themele u ka liria.

Varrezat e Dëshmorëve, Vlorë: 5 maj 2022

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura