KISHAT DHE MANASTIRET SERBE ÇERDHE E BANDAVE KRIMINALE TË VUÇIQIT!

KISHAT DHE MANASTIRET SERBE ÇERDHE E BANDAVE KRIMINALE TË VUÇIQIT!

Nga Sheradin Berisha, facebook 24 shtator 2023

Në fillim të korrikut të këtij viti deputetja britanike dhe kryetarja e Këshillit për Politikë të Jashtme në Parlamentin Britanik Alisha Kerns, pati thënë se Kisha Ortodokse Serbe (KOS) po merrë pjesë në kontrabandim me armë nga Serbia për në Kosovë! Ky fakt sot po dëshmohet me barikadimin e bandave kriminale të Vuçiqit në Manastirin e Banjskës!

Dëshmi ilustruese

Deputetja britanike: Kisha serbe trafikon armë në Kosovë?!

***

Kearns: Në kisha ortodokse serbe në Kosovë po vendosen armë të kontrabanduara nga Serbia

Sa për rikujtesë!

Më 27 shkurt 2023 deptutetja, Alica Kearns, në Twitter ka komentuar edhe letrën e kancelarit gjerman, Scholz, presidentit të Francës, Makron, dhe kryeministres Italiane Meloni, drejtuar kryeministrit, Albin Kurti, ku i bëjnë presion për themelimin e Asociacionit. Në Twitter, duke përmendur emrat e ministrave të jashtëm të këtyre vendeve, ajo i ka pyetur se “pse po kërkohet të rrënjësohet territorializmi një-etnik në kosovë”? duke aluduar në ndarjen që rrezikon Kosova pas themelimit të Asociacionit.

Ka qenë fillimisht analistit i çështjeve të Ballkanit, Jakub Bielamowicz, i cili ka thënë se vendet e lartcekura po ushtrojnë presion mbi kryeministrin në lidhje me Asociacionin ndaj të cilit ka reaguar deputetja britanike.

“Një letër nga Gjermania, Franca dhe Italia, që i kërkon Prishtinës që t’i përkushtohet Asociacionit të komunave me shumicë serbe ‘plotësisht dhe pa kushte’, është një prelud i presionit brutal ndaj Kosovës për të rënë dakord për ndarjen e saj de facto, përfshirë një Republika Srpska 2.0, në këmbim të njohjes ‘eventuale’”, ka shkruar Bielamowicz.

————

Shtojcë

RREZIQET NGA ZAJEDNICA, KISHAT DHE MANASTIRET SI “MINISHTETE SERBE” (VIDEO)

***

ROLI I KISHËS SERBE NË LUFTËRAT KUNDËR SHQIPTARËVE – SIPAS GJENERALIT KROAT, ANTE PRKAĆIN

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10223183768758966&id=1125324528

***

Nga arkivi i pashtrikut, 25 korrik 2012!

AHTISARI DHE BAN KI MOON’i JANË TAKUAR EDHE ME KRIMINELIN E LUFTËS SAVA JANJIQ!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10212278062843134&id=1125324528

***

BANDAT E VUÇIQIT DUHET TË ASGJËSOHEN APO TË KAPEN E GJYKOHEN!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10223190290402003&id=1125324528

_______

ROLI I KISHËS SERBE NË LUFTËRAT KUNDËR SHQIPTARËVE – SIPAS GJENERALIT KROAT, ANTE PRKAĆIN

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura