AGJENSIA E BARNAVE E BE-së (EMA) NIS TESTIMIN PËR VAKSINËN E RE HIPRA!

Përkundër efekteve të rënda anësore dhe vdekjeprurëse të vaksinave ekzistuese,

AGJENSIA E BARNAVE E BE-së (EMA) NIS TESTIMIN PËR VAKSINËN E RE HIPRA!

AMSTERDAM – Agjencia e BE-së e Barnave EMA ka nisur procedurën e testimit të shpejtë për vaksinën kundër koronës nga prodhuesi spanjoll Hipra.

29/03/2022 – 15:28:28

Agjencia e barnave të BE-së nis testimin e vaksinës përforcuese Hipra. Përbërësi aktiv u zhvillua si një vaksinim përforcues, siç njoftoi EMA të martën në Amsterdam. Fillimisht është menduar për të rriturit që tashmë janë vaksinuar me vaksina të tjera kundër Covid. Sipas studimeve paraprake, preparati është efektiv edhe kundër infeksionit me variantin omikron të virusit.

Sipas EMA, prodhuesi kishte paraqitur rezultatet e para nga studimet laboratorike dhe klinike. Procedura e testimit filloi mbi këtë bazë. Sipas të ashtuquajturit procesi i rishikimit të përsëritur, rezultatet e studimeve tashmë janë vlerësuar, edhe nëse jo të gjitha rezultatet janë të disponueshme dhe nuk është paraqitur asnjë kërkesë për miratim. Sipas EMA, nuk është ende e qartë se sa do të zgjasë testi.

Vaksina Hipra është krijuar për të mundësuar trupin të mbrohet nga infeksioni. Ai përmban dy versione të proteinës spike që janë bërë artificialisht në laborator. Kjo proteinë ndihmon virusin të hyjë në qeliza. Pas vaksinimit, trupi supozohet të zhvillojë antitrupa dhe qeliza T. Në rast të një infeksioni, këto do të vrasin virusin dhe do të shkatërrojnë qelizat e infektuara.

Pesë vaksina kundër koronës janë miratuar tashmë në BE. Aktualisht janë duke u zhvilluar procedurat e testimit për gjithsej pesë vaksina të tjera.

/ Përshtatur në shqip nga Sheradin Berisha, Facebook 6 Prill 2022 /

———-

Burimet:

EU-Arzneimittelbehörde startet Prüfung von Hipra-Impfstoff

WISSENSCHAFT | Datum: 29.03.2022  

https://www.traunsteiner-tagblatt.de/nachrichten/wissenschaft_artikel,-euarzneimittelbehoerde-startet-pruefung-von-hipraimpfstoff-_arid,691848.html

***

AMSTERDAM – Die EU-Arzneimittelagentur EMA hat das schnelle Prüfverfahren für den Corona-Impfstoff des spanischen Herstellers Hipra gestartet. / 29.03.2022 – 15:28:28

https://www.ad-hoc-news.de/boerse/news/ueberblick/amsterdam-die-eu-arzneimittelagentur-ema-hat-das-schnelle-pruefverfahren/62595524

***

EU-Arzneimittelbehörde startet Prüfung von Hipra-Impfstoff

https://www.berliner-zeitung.de/news/arzneimittelbehoerde-ema-prueft-booster-impfstoff-hipra-li.219536.amp

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura