AKTORËT DHE REGJISORËT E POLITIKËS

Doktrina hegeliane në proceset politike!

AKTORËT DHE REGJISORËT E POLITIKËS!

Nga Sheradin Berisha, më 2 Maj 2022

Edhe në politik ka aktorë dhe regjisorë!

Aktorët luajnë lojën, ndërsa skenarin e sistemit e projektojnë regjisorët! Në këtë kuptim, rrjedhimisht përgjegjësia kryesore bije mbi regjisorët!

Çfarë përgjegjësie kanë aktorët?!

Përgjegjësia e aktorëve në skenën publike mediale është të luajnë sa më mirë, në mënyrë që të duken sikur ata janë kryesorët, e jo regjisorët!

Njerëz, politika nuk ndërtohet mbi bazën e asaj që ne shohim në televizion!

Ajo përpunohet e ‘dizajnohet’ prapa ekranit, ndërsa opinioni njoftohet vetëm për “majën e Ajsbergut”!

Në politikbërje, sikur të mos ishte sekreti, shumë vështirë do të mashtrohej mileti!

Edhe krizat politike e institucionale janë refleksion i kundërthënive që projektohen me akte normative të sistemit!

Prandaj në politik s’ka moral, por, ka aktrim dhe nënshtrim në sistemin e ndërtuar nga kupola e piramidës! Rrjedhimisht politikanët që kanë guxim sfidohen me çdo çmim!

Kush s’e kupton këtë lojë, jeton në iluzone! ( FB, 2 Maj 2020 )

DOKTRINA HEGELIANE NË PROCESET POLITIKE!

Në filozofinë politike ekzistojnë dy “parime” themelore:

1. ‘rregull nga shkaktimi i krizave’, dhe

2. ‘fitore përmes konfliktit’.

Këto ‘parime’ zhvillohen mbi bazën e doktrinës trinomshe të filozofit gjerman Georg F.V.Hegel (1770 – 1831):

1. Teza (problemi)

2. Antiteza (reagimi) dhe

3. Sinteza (zgjidhja).

***

Për shembull, procesi i negociatave Kosovë – Serbi po zhvillohet sipas dinamikës hegeliane!

1. Teza (problemi) është kërkesa e Serbisë për statusin autonom të serbëve në Kosovë, (Zajednica), duke mos u përjashtuar dhe shkëmbimi apo korigjimi i kufijve si opcion;

2. Antiteza (reagimi) është kundërshtimi i Kosovës për këto apetite serbe; dhe

3. Sinteza (zgjidhja) është procesi shkallë – shkallë i negocimit që po zhvillohet në Bruksel, në Uashtington, e kohëpaskohe dhe në Paris apo në Berlin, në formën e ‘samiteve’ për finalizimin e këtij “kompromisi të dhimbshëm” dhe jo vetëm!

Në këtë kuadër më 4 maj 2022 Kancelari i Gjermanisë, Olaf Shozlz, do t’i presë në Berlin, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiç. Në Berlin do të jetë edhe emisari i BE-së, Miroslav Lajcak, i cili do të takohet me Kurtin dhe Vuçiqin në mbrëmjen e 4 majit…

Por samitet e tilla nuk përfundojnë këtu …

Trinomia hegeliane vazhdon deri në finalizimin e negociatave në dëm të Kosovës! Pse në dëm…? Sepse në këtë proces po negociohet për statusin e serbëve në sistemin ahtisarin të Kosovës!!!

© Pashtriku.org

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura