DOKUMENTE ARKIVORE PËR 4 VILAJETET SHQIPTARE NË ARKIVAT OSMANE

Pashtriku.org, 10. 10. 2016: Pjesë të errëta, apo jo mirë të plotësuara të historisë së Shqipërisë, fshihen padyshim në arkivat e vendeve të ndryshme europiane. Ndaj, Arkiva e shtetit shqiptar, pas një marrëveshjeje me atë turke, do të përpiqet të hedhë dritë mbi disa prej tyre. Por, cila është përmbajtja e këtyre 57 regjistrave, që do t’i shtohen fondit të Arkivës dhe çfarë do të mund të sjellin të re në historinë e shtetit shqiptar? – kështu e nis dokumenatrin “Shqipëria tjetër” – “zbulimi për katër vilajetet shqiptare në arkivat osmane”, gazetari i TCH, Marin Mema.


Për të mësuar më gjerësisht shikoni videon:
“Shqipëria tjetër”, zbulimi për 4 vilajetet – Top Channel Albania 

“Shqipëria tjetër”, zbulimi për 4 vilajetet – Top Channel Albania – News – Lajme – YouTube

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura