DORËZANIA SERBIANE E RAMËS …

Nga Rexhep Kasumaj, Mars, 2024

Dorëzania serbiane e Ramës…

(Dhe një zhgënjim)

1.

Ishte viti 2013, Shkodër.

I largët, tashmë, për kalendarin politik të Europës.

Në atmosferë triumfi, firmosej një kontratë koalicioni që duhej të pushtetonte në Tiranë.

Dy prijësve, Ramës e Metës, u rrinte mbi krye një i ftuar i veçantë. Që vështronte diku përtej, tutje në horizont. Ishte presidenti  serb Boris Tadiq, një finok i rremë demokracie.

Prania e tij duhej të përfaqësonte dorëzani majtizmi apo mbarësie ceremoniale. Por ajo s’ishte aspak e tillë. Dhe s’mund të ishte dot.

Siç do të shihej më pas ndër vite, rezultoi një dorëzani interesash të errtë serbë, atë ditë e sot.

Por atëherë, nuk e prisja një dekadencë kaq të zezë të politikës shqiptare. Aq më pak një thikë Bruti mbi krahët e Kosovës.

Fluturoja entuziast qiejëve të shpresës, se tranzicioni i mbrapshtë po vdiste. Dhe Shqipëria do të hynte në një kohë të dytë: të pasur e libertare. Nato i kishte hapur besimplotë, shtegun e parë…E tillë, e rrethuar sigurie, thoshja publikisht, mund të trokiste krejt natyrshëm në portat e Europës.

2.

Mirëpo ja tani ku jam. I zbritur poshtë. Dhe, ndaj, i zhgënjyer në mënyrë kronike, vazhdimisht e paprerë, do them: kryeministri i Shqipërisë Edvin Rama me të gjithë banditokracinë e tij, duhet të rrëzohet!

Por çështje është: si?

Me votë elektorale?

Asnjëherë, sepse vota e vjedhur nuk është e lirë.

Qeveri teknike që do të imponohej nga një lëvizje e kadiftë popullore?

Jo dhe jo, prapë!

Nuk besoj në kulturën e tillë edviniste. Është matanë, vite dritë vonë ndjesisë dhe moralit kombëtar të lirisë.

3.

Kujtoj pra, përsëri e përsëri, një mësim të profetit Muhamed që thotë: e keqja duhet hequr me dorë. Mund të gjykohet dhe me fjalë e zemër, por këto të fundmet janë shkalla më e ulët e besimit.

Po a nuk shkruante, madje, mendimholli i paarritshëm i politikës dhe sundimit, Niccolo Machiavelli, se profetët skofjarë shkonin përherë drejt humbjes?

Ç’e vërtetë lapidare në altarin e lartë të së cilës historia dëshmon!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura