DR.SULEJMAN ABAZI: ASKUSH NË KËTË BOTË NUK KA TRU SPECIAL!!

Tiranë, 31 tetor 2017: Merita, kur shkrova dicka per “partite qytetare” ne Maqedoni, duke marre shkas nga votimi masiv i shqiptareve per LSDM-ne, ne rastin e largimit nga pushteti te partise nacioanliste filoruse, VMRO-DPMNE, dikush njeri i ditur aty ne Maqedoni, u zemerua ne heshtje, duke bere nje kunder-status fyes.
Tere problemi ishte se, une po “shkisja” nga pozicioni “i patriotit’.
E kalova ne heshtje, per ti dhene te kuptonte, se nje mendje e ngushte sot, nuk ka se si ti rrok disa dukuri politike, qe ushqehen nga nje drejtim, qe e shikon Maqedonine ne perspektiven e saj, me nje fytyre te trasformuar perendimore, ku shqiptaret do te jene te respektuar dhe me status te barabarte me etnine tjeter.
Trasfomimi i Maqedonise me kete fryme, nuk mund te arrihet kurre me parti nacionaliste.
Njerez mendjengushte nuk arrijne ta rrokin faktin qe, shqiptaret ne Maqedoni jane faktorizuar qe me perfundimin e luftes dhe kjo nuk ka me kthim pas.
Ndryshimin qe po vjen, shumekush e shikon me frike, por harrojne, qe balanca politike sot eshte e tille, qe pa shqiptaret Zajev nuk mund te rrije me asnje ore ne pushtet.

– Dr.Sulejman Abazi Neshaj –

Dikush e ndjek dhe e kontrollon me kujdes, gjithcka qe ndodh. Ju kujtoni se shqiptaret, ashtu kot shkojne e votojne atje ku duhet dhe si duhet, per ti sherbyer ketij ndryshimi?
Asgje nuk behet kot dhe rastesisht.
Gjithe problemi eshte qe, politikanet shqiptare, gradualisht te vetedijesohen dhe te bashkepunojne, duke larguar pak e nga pak pjesen e kalbur dhe te inkriminuar.
Dhe kjo do te ndodh.
Vetingu do te zbatohet ne te tre qendrat me medha politike te shqiptareve, edhe ne Tirane, Prishtine dhe ne Shkup.
Mos harroni, ne qellimin e saj gjeostrategjik, politika e SHBA-ve, nuk mund te duroje njerez ne politiken shqiptare qe, diten flasin per demokraci dhe naten i ke ne preherin e Lindjes.
Ka shume per te thene, por shkurt, deshiroj te them me kurajo, se ka ardhur koha e partive qytetare, per te skartuar partite dhe partickat qe trazojne tere jeten politike te shqiptareve dhe maqedoneve.
Kurre te mos e humbasim besimin se dhe ne kete shtet gjerat do te ndryshojne dhe ne cdo situate qe do te vije, ne shqiptaret do te fitojme me shume te drejta, deri sa statusi te shkoje ne vlerat kushtetuese.
Te mos na rrembeje pas ne cdo kohe ana historike. Asgje nuk do te harrohet nga ato krime qe jane bere dhe gradualisht, ata qe jane pergjegjes do te dalin para drejtesise, ne mos sot, neser e me tej.
Lutem, te shikojme pak me larte, te jemi me mendjehapur per ti pare gjerat ne perspektiven e tyre.
Te gjithe ata qe shprehen kunder, ketyre koncepteve politike, nuk kane asgje ne dore per te zgjidhur, vetem trazojne shpirtrat e lenduar te nje populli qe kerkon dinjitet dhe drejtesi. Dhe kjo nuk vjen me fjale, por me mencuri, me urtesi, me vendosmeri, per te mos falur me nga vlerat qe perfaqesojme, perkundrazi, cdo dite te fitojme betejat njera pas tjetres.
Hiqni dore perfundimisht nga emrat e vecante ne politike. Asnje ne kete bote nuk ka tru special.
Militantizmi vec po na gropos si aty edhe ketu ne Shqiperi. Mjafte me me idiotlleqe, Shqiperia sot ka nevoje per njerez vizionare me mendje te hapur dhe kurajoze.
Ju falenderoj per statusit tuaj nxites dhe largpames.
Respekt.
Sulejman Abazi Neshaj – Tirane.

Total
0
Shares
55 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura