E VËRTETA QË THA KRYETARJA E BE-së URSULA VON DER LEYEN (VIDEO)

E VËRTETA QË THA KRYETARJA E BE-së URSULA VON DER LEYEN (VIDEO)

Përgatiti: Sheradin Berisha, 3 dhjetor 2022

“Mbi 20,000 civilë dhe 100,000 ushtarë ukrainas kanë vdekur në Ukrainë deri më sot”, ka thënë Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Të mërkurën, (më 30 nëntor 2022) për herë të parë, një zyrtar i lartë i Bashkimit Evropian pranoi humbjet dhe viktimat që ka pësuar ushtria ukrainase për nëntë muaj luftë që po zhvillohet në Ukrainë.

Më 30 nëntor, Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ia kushtoi fjalimin e saj planit të konfiskimit të aseteve të ngrira ruse dhe krijimit të një gjykate speciale për të ndëshkuar Rusinë për krimin e agresionit kundër Ukrainës. Teksti dhe video e adresës janë publikuar në faqen e internetit të Komisionit Evropian dhe në llogaritë e mediave sociale të von der Leyen.

Në fillim të fjalimit të saj, Von der Leyen tha se pushtimi rus i Ukrainës solli vdekje, shkatërrim dhe vuajtje të patregueshme dhe se u vlerësua se “mbi 20,000 civilë dhe 100,000 ushtarë ukrainas kanë vdekur në Ukrainë deri më sot”.

Megjithatë, më vonë teksti i deklaratës së von der Leyen në faqen e internetit të Komisionit Evropian është redaktuar dhe publikuar pa të dhëna për viktimat – as në mesin e civilëve dhe as midis ushtrisë ukrainase.

Llogaria zyrtare në Twitter e Ursula von der Leyen hoqi versionin e mëparshëm të videos dhe publikoi një video të redaktuar, gjithashtu pa përmendur humbjet. Komisioni Evropian nuk ka dhënë asnjë shpjegim për këtë veprim.

Me kërkesën e gazetës “Ukrainska Pravda” për të komentuar vlerësimin e shprehur nga Von der Leyen në versionin e parë të apelit të saj, Bohdan Senyk, kreu i Departamentit të Marrëdhënieve me Publikun të Forcave të Armatosura të Ukrainës, vuri në dukje se Shtabi i Përgjithshëm nuk mund ta konfirmonte këtë. Shifra, dhe humbjet e ushtrisë ukrainase janë informacion zyrtar dhe bien nën kufizimin e zbulimit.

Bohdan Senyk theksoi gjithashtu pakthyeshmërinë e dënimit për vendin agresor për vdekjen dhe plagosjen e qytetarëve ukrainas. Von der Leyen ka thënë gjithashtu se BE-ja sugjeron krijimin e një gjykate të specializuar me mbështetjen e OKB-së për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet e agresionit rus. (Burimi: Mention of 100,000 Ukrainian soldiers killed during war removed from address of Head of European Commission

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2022/11/30/7378601/

***

Edhe gazeta APA ka theksuar se Komisioni Evropian fshiu pjesën nga video-adresa e Ursula von der Leyen për vdekjen e më shumë se 100,000 ushtaraëve ukrainas si rezultat i luftës. “Ukraina humbi më shumë se 100 mijë ushtaraë që nga fillimi i luftës”, ka thënë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, raporton APA.

Ajo theksoi se Rusia duhet të paguajë për krimet që ka kryer: “Okupimi i Ukrainës nga Rusia çoi në vdekje, shkatërrime, me pak fjalë, vuajtje që nuk mund të shprehen me fjalë. Të gjithë ne i kujtojmë ngjarjet e Buçës. Është vlerësuar se më shumë se 20 mijë civilë dhe më shumë se 100 mijë ukrainas. Rusia duhet të paguajë për këto krime të tmerrshme.”

(Burimi: European Commission deleted the part from Ursula von der Leyen’s address on death of more than 100,000 Ukrainian servicemen

https://apa.az/en/europe/european-commission-it-is-estimated-that-more-than-100000-ukrainian-soldiers-have-died-since-the-start-of-the-war-390674

***

Deri më tani, forcat ukrainase janë portretizuar si “një lloj të pavdekshmësh”, të cilët vazhdojnë të vrasin rusët dhe të ecin përpara në fushën e betejës. Megjithatë, miti është shkatërruar herë pas here. Mediat dhe forcat perëndimore e kanë pikturuar ushtrinë ruse si të paaftë për të qëndruar përballë ushtrisë ukrainase. Megjithatë, e vërteta është krejtësisht ndryshe.

Këtë herë, e vërteta për humbjet e mëdha nga radhët e ushtrisë ukrainase është ekspozuar nga vetë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Pas zbulimit të numrit kaq të lartë në media, u bënë të gjitha përpjekjet për ta hequr këtë fjalim nga sytë e publikut.

Pjesa e fjalimit të saj ku përmendi numrin e të vdekurve në Kiev u zhduk shpejt nga teksti në faqen e internetit të Komisionit Evropian. Për më tepër, ajo u hoq nga një video e adresës që ishte postuar në faqen e internetit dhe nga faqja e von der Leyen në Twitter.

Krahasimi mes videos së parë të postuar nga Ursula von der Leyen dhe videos së dytë që u pre më pas. ( 0:11 – 0:23 )

Burimi: kliko këtu 👇👇👇

https://9gag.com/gag/avQ7xxn

****

Edhe këtu 👇👇👇

***

Në mes të prillit 2022, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky kishte thënë se numri i ushtarëve ukrainas të vdekur ishte 2500, ndërsa rreth 30,000 ushtarë rusë u qëlluan. Tani, rezulton se ishte një pjesë e luftës psikologjike të Ukrainës kundër Rusisë

Serhi Lapko, një komandant ushtarak ukrainas, duke luftuar në vijën e frontit, u citua kohët e fundit nga “Washington Post” të ketë thënë, “Kiev nuk po e pranonte qëllimisht vdekjen e ushtarëve ukrainas në vijën e frontit, për të mbrojtur moralin midis trupave dhe publikut të gjerë”. Më tej ai tha: “Në TV ukrainas ne shohim se nuk ka humbje. Nuk ka të vërtetë.”

Sinqerisht, humbja e Ukrainës në luftë ishte e pashmangshme; dhe gjithashtu një përfundim i paramenduar. Duhet të kuptojmë se kundër çfarë luftonte në të vërtetë Ukraina! Ushtarët ukrainas të papajisur dhe të trajnuar dobët u dislokuan pa mëshirë kundër ushtrisë së dytë më të fuqishme në botë pa vlerësimin dhe diskutimin e duhur!

Deklarata e Ursulës është një pranim se forcat ukrainase po dështojnë kundër fuqisë ushtarake të Rusisë. Ajo kërcënon propagandën që blloku dhe vendet kanë derdhur në publikun evropian deri tani për të justifikuar mbështetjen e tyre financiare dhe ushtarake për Ukrainën.

Të gjitha jetët mund të ishin shpëtuar, nëse NATO nuk do ta shtynte Ukrainën në luftë. Vendi i Ukrainës mund të ishte shpëtuar nëse do të ruhej dhe respektohej neutraliteti i tij. Shifrat janë ende të fshehura nga publiku, sepse bllokut dhe regjimit të Ukrainës nuk i intereson për jetën e ushtarëve që luftojnë në vijën e frontit. Ajo që ka rëndësi për ta është se si e nxisin luftën kundër Rusisë.

Më tej, Ukraina është vetëm një fushë beteje dhe lufta e vërtetë po zhvillohet midis SHBA-së dhe Rusisë. Dhe, të gjithë e dimë se të dyja nuk do të ndalen derisa të arrihet një rezultat. Në këtë moment në kohë, Ukrainës dhe bllokut evropian duhet t’i kujtohen linjat historike të shkrimtarit H.G. Wells, “Nëse nuk i japim fund luftës, lufta do të na japë fund”.

Shikoni videodëshminë

Ursula von der Leyen: Dhe më shumë se 100 000 oficerë ushtarakë ukrainas janë vrarë deri më tani. (Ursula von der Leyen: And more than 100 000 Ukrainian military officers have been killed si far.)

***

Fjalimi i redaktuar në Twitter i Ursula von der Leyen

_______________

Shtojcë:

Aktorja e Brukselit!

SPEKTAKLI I VON DER LEYENIT PËRPARA KAMERËS NË BUCHA TË UKRAINËS! (Video)

——————-

Ilustrimi në ballinë: Citati i shlyer nga Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen …

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura