FOTO E RRALLË! KUR SHQIPTARËT I KËRKONIN DUҪES DHE HITLERIT LIRINË E VENDEVET TONA TË ROBNUME!

Pashtriku.org, 13. 12. 2015: Kjo foto është bërë në janar të vitit 1944, gjatë organizimit të një mitingu me frymë nacionaliste për bashkimin e trojeve shqiptare. Ajo që të bën përshtypje është fakti se pavarësisht se Duçja dhe Hitleri kishin pushtuar Shqipërinë (1939 / 1943), shqiptarët i kërkuan çlirimin nga pushtuesit e tjerë të trojeve shqiptare si Kosovën dhe Çamërinë. Siç vihet re në këtë foto dallohen qartazi dhe jo pak figura intelektuale. Foto është realizuar nga një prej shtëpive më të mëdha filmike dhe fotografike në Itali të asaj kohe – “Luce”. /p/ 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura