GJENOCIDI I PANDËSHKUAR I SERBISË KUNDËR SHQIPTARËVE DHE HEZITIMI I KOSOVËS PËR HETIMIN DHE GJYKIMIN E KRIMINELËVE!

Kur kastën politike e kishte verbuar pushteti!

GJENOCIDI I PANDËSHKUAR I SERBISË KUNDËR SHQIPTARËVE DHE HEZITIMI I KOSOVËS PËR HETIMIN DHE GJYKIMIN E KRIMINELËVE!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 07 nëntor 2021

Pas luftës, njëra nga plagët më të rënda në Kosovë ishte zhdukja e mbi 3 mijë trupave të shqiptarëve (civilë) të vrarë nga forcat ushtarake dhe policore serbe. Deri në fund të vitit 2006 rreth 1000 mbetje mortore u gjetën nëpër varrezat masive në Serbi, si në Peruqac, Petrovo Sello, Batajnica 1, 2 dhe 3, etj., ndërsa kishin mbetur pa u gjetur edhe 2.202 trupa të tjerë.

Familjarët e të pagjeturve për shkak të neglizhencës dhe hezitimit të institucioneve vendore (qeveri, kuvend, presidencë) dhe atyre ndërkombëtare (UNMIK), përmes organizatave të tyre vazhdimisht (edhe me protesta) kanë kërkuar zbardhjen e fatit të të pagjeturve!

Qysh atëkohë (dhjetor 2006) kam shkruar për këtë temë, e cila ishte tabu dhe e papërfillshme për kastën politike, dhe mediet televizive dhe ato te shkruara dhe elektronike!

Në vijim ju ftojë të lexoni shkrimin “Kërkojmë të pagjeturit / SERBIA GJATË LUFTËS AUTOR I KRIMEVE – SOT REZERVAT I KRIMINELËVE”, të botuar në dhjetor 2006, në pashtriku.org.

***

Kërkojmë të pagjeturit

SERBIA GJATË LUFTËS AUTOR I KRIMEVE – SOT REZERVAT I KRIMINELËVE

Përgatiti: Sheradin BERISHA

Më 28 dhjetor 2006

Me 31 dhjetor 2004, organizata “Thirrjet e Nënave” së bashku me aktivistët e Rrjetit të Aksionit për Kosovën – KAN (sot Lëvizja VETVENDOSJE) kanë vendosur 235 fotografi të të pagjeturve nga Kosova në grilat e Kuvendit të Kosovës, ndërsa me 16 mars 2005 u vendosën edhe 37 fotografi të tjera.

Sot (më 28.12.2006) Këshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare të të Pagjeturve të Kosovës (KKAFPK), në një takim pune akuzoi Qeverinë e Kosovës, për neglizhencën e saj gjatë këtij viti (2006), rreth zbardhjes së fatit edhe të 2.202 të të pagjeturve në Kosovë.

Të indinjuar nga kjo papërgjegjësi totale e institucioneve, pikërisht më 31 dhjetor 2006 (të dielën) familjarët e të pagjeturve, kanë paralajmëruar protestë.

Duke u solidarizuar me Asociacionin e familjarëve të të pagjeturve, në vijim sjell qindra fotografi të bijëve dhe bijave tona të pagjetur, që janë vendosur në grilat e Kuvendit të Kosovës, si dhe dy protesta të familjarëve që kërkojnë zbardhjen e fatit të djemëve dhe burrave të tyre.

Gjatë luftës Serbia ishte autor i krimeve, ndërsa sot ajo është bërë rezervat dhe mbrojtës i kriminelëve.

– TË GJITHËVE NA MUNGOJNË!

– KTHENI DJEMTË TANË!

– KU ËSHTË BABI IM!

Në foto lexoni shkrimin, dhe shikoni galerinë e gjenocidit serb që s’u ndëshkua kurrë, nga lidershipi politik dhe institucional i Kosovës!

***

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura