ISLAM BALAJ: DIJA DHE INJORANCA

Therandë, 3 gusht 2020: Gjatë gjithë historisë së njerëzimit, ata që ishin të gatshëm të ngriheshin drejt një bote të përsosur (ideale), përbëjnë gjithmonë pakicën, thekson J.G. Fichte.
Kjo do të thotë se shumica është e mbështjellë nga injoranca, e cila bëhet e verbër sa herë që duhet ta tejkalojë rrethin në të cilin gjendet.
Mirëpo ata (shumica), do të bënin gabim të madh, nëse për shkak të paaftësisë së tyre për tu ngritur më lart, do të kërkonin madje që gjithçka ta ulin në nivelin e tyre.
Realiteti duhet të gjykohet, duke u nisur nga idealet, dhe të modifikohet nga ata që ndihen të aftë ta bëjnë këtë.
Prandaj në këtë drejtim, pikëpamjet e J. G. Fichte-s, ishin për ndërtimin e një koncepti modern të ARSIMIT.
 – Autori është profesor i filozofisë / sociologjisë

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura