JERONIM DE RADA, GJENIU I RILINDJES KOMBËTARE

Gjeniut të letësisë shqipe – Jeronim De Radës

Karvanit Rilindas i prinë

O gjeniu mjekërr bardhë

Për atdhe jetën e shkrive

Në zemrat tona jeton i gjallë

*

Ideolog i Rilindjes Kombëtare

Autor i shumë veprave me vlerë

Arbëresh i rapsodive shqiptare

Që nuk vyshken asnjëherë

*

Penda jote e artë

Gjurmë la në letërsi

Lum kombi që të pati

Të varfër do të ishim pa ty

Nga Prof. Argjira Ukimeri, Prizren – qershor 2024

__________

LIRIA FJALË E SHENJTË

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura