JU PAKUZOJ, PËR DESTABILIZIMIN MENDOR TË RINISË…

JU PAKUZOJ, PËR DESTABILIZIMIN MENDOR TË RINISË…

Nga Sheradin Berisha, Facebook 18.12.2022 – Pashtriku 16.01.2023

Një mësues italian me emrin, Marko Galice ka shkruar një letër drejtuar disa programeve televizive në Itali, të cilat i akuzon për rrënimin kulturor, grryerjen morale, për destabilizimin mendor të rinisë, duke i quajtur promotorë të çoroditur mediatik!

Me këtë rast i bashkohem reagimit të mësuesit Galice, me shqetësimin tim për disa programeve televizive në Shqipëri dhe në Kosovë, të cilat po promovojnë dekadencë ekstreme, siç janë:  “Big Brother Albania”, “BugBrother VIP Kosova”, ”Love story”, “Përputhen” “DANCE Albania”, “Zemër LUANA”, e të tjera si këto.

Këto programe për destabilizimin mendor të njerëzve, veçanërisht të rinisë, dizajnohen duke u bazuar në Institutin për studimin e opinionit shoqëror “Tavistock”.

Për të mësuar më shumë për këtë institut, ju ftojë të shikoni: “Dr.John Coleman: The Tavistock Institute”  

***

Në vijim ju ftojë të lexoni letrën e mësuesit Marko Galice:

JU PAKUZOJ …

Nga Marko Galice

Barbara D’Urso, Maria De Filippi, Alfonso Signorini, Alessia Marcuzzi dhe të gjitha rradhët e shtrembërimit tuaj skëterrë… Unë ju akuzoj.

Ju akuzoj se jeni ndër fajtorët kryesorë për rrënimin kulturor të vendit tonë, për barbarinë e tij sociale, për korrupsionin dhe grryerjes morale, për destabilizimin mendor të brezave të rinj, për varfërimin etik të të rinjve tanë, për arsimin, shtrembërimin e fëmijëve tanë.

Ju, me televizionin tuaj të kotë, me programet tuaja plehra, me pseudo-shfaqjet tuaja artificiale, të rreme, mashtruese dhe pseudo, keni kontribuar personalisht dhe në mënyrë të paskrupullt në dekadencën e mijëvjeçarit të tretë, i cili këtë herë, për fat të keq, nuk sjell me vete asnjë vlerë.

Ju jeni bashkëpunëtorë dhe promotorë të vetëdijshëm të atij procesi të çoroditur mediatik që ka rrënjosur bindjen e vetë-realizimit të bazuar ekskluzivisht në pamjen e jashtme, në shfaqjen e famës, suksesit dhe bukurisë, në kërkimin e vazhdueshëm për duartrokitje, në ndërtimin çfarë duan të tjerët dhe jo atë që jemi ne.

Kjo është bota juaj, kjo është ajo që ju keni nxjerrë prej vitesh nga studiot tuaja televizive.

Ju keni kultivuar vrazhdësinë, injorancën, varfërinë morale dhe kulturore si modele marrëdhëniesh dhe njohjeje shoqërore, sepse programet tuaja janë të bollshme me pëlqimin tuaj të fshatarëve, injorantë dhe të vrazhdë.

Ju keni dhënë famë dhe jeni shndërruar në modele për të imituar personazhe që nuk kanë as vlera, as kulturë, as substancë morale.

Ju përfaqësoni poshtërimin e maturantëve, vdekjen e atyre që studiojnë, të atyre që investojnë kohë dhe burime në kulturë, të atyre që më në fund braktisin Italinë të zhgënjyer, sepse skena dhe vëmendja janë për aktorët e programeve tuaja.

Unë flas si një mësues, i cili i sheh nxënësit e tij duke imituar në mënyrë rrëqethëse qëndrimet e arrogancës, gënjeshtrës, pamjes, provokimit, dukurisë, vrazhdësisë që përhapin personazhet në televizionin tuaj; i cili sheh të njëjtën dinamikë të trishtuar dhe të mjerë të realitetit televiziv të përsëritur në klasat e tyre, me besimin se kjo dhe vetëm kjo është mënyra për t’u lidhur me bashkëmoshatarët dhe për të fituar pranimin dhe vlerësimin e tyre; kush sheh hutimin, frikën, izolimin në sytë e atyre fëmijëve që nuk përshtaten, nuk i dorëzohen joshjes së kësaj bote të tmerrshme, por për këtë ata shpërblehen me margjinalizim dhe tallje.

Realiteti i trishtuar që ju përhapni ngjall te nxënësit e mi, te ata që nuk përshtaten me atë që ju na prezantoni, mungesë besimi për të ardhmen, frikë, hutim, izolim. Dhe si shpërblim marrin margjinalizim dhe tallje.

Në vitet e mia të mësimdhënies, fillimisht me hutim, pastaj me shqetësim, tani me terror, qindra studentë sillen si replikantë të personazheve të turpshëm që popullojnë transmetimet tuaja, duke u përpjekur të bëhen si ata. Dhe unë jam i tmerruar nga kënaqësia që sjelljet tuaja kullojnë në prani të disa personazheve.

Prandaj ju akuzoj sepse ju jeni personalisht përgjegjës për të gjitha këto.

Shpresoj në fundin tuaj profesional dhe në shuarjen tuaj mediatike, sepse vetëm këto mund të jenë dënimet e duhura për dëmet e pariparueshme që i janë shkaktuar vendit.

__________

Ilustrimet:

– Drejtuesit e disa programeve televizive në Itali

– Pamjet e programeve televizive në Shqipëri.

____________________

E tmerrshme a?

LINÇIMI I PAKUPTIMTË I ALBIN KURTIT SI “DËSHMITARI NR.1 KUNDËR UÇK-së”!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 18.12.2022 – Pashtriku 16.01.2023

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura