KOSOVËS URGJENTISHT I DUHET NJË QEVERI E NDRYSHIMIT…!

Nga arkivi i fb, 5 shtator 20217

Pesë vjet më parë kam shkruar:

Për ta ndalur Serbinë dhe ikjen e shqiptarëve nga Kosova

KOSOVËS URGJENTISHT I DUHET NJË QEVERI E NDRYSHIMIT…!

Nga Sheradin Berisha, 5 shtator 2017

Për ta ndalur Serbinë në Kosovë, Kosovës i duhet urgjentisht një qeveri e ndryshimit me shumicë shqiptare…

Pas konstituimit të kësaj qeverie, Kuvendi i Kosovës duhet sa më parë të nis:

1 – ndryshimin e kushtetutës së Ahtisarit,

2 – ndryshimin e ligjit për zgjedhjet, dhe

3 – një reformë e thellë në drejtësi, polici,.., duke përfshirë edhe lustracionin.

1. Ndryshimi i Kushtetutës së Ahtisarit

Në keshtetutë duhet të ndryshohet shumëçka e mbi të gjitha:

a) vendet e rezervuara për pakicat, dhe

b) 2/3 e shumicës së pakicave në Kuvend! (Vendet e rezervuara për pakicat dhe shumica e pakicës nuk ekzistojnë në asnjë kuvend të shteteve në botë, andaj pse duhen të jenë pafundësisht në Kosovë?!)

2. Ndryshimi i ligjit për zgjedhjet

a) Kosova aktualisht është një zonë zgjedhore, ndërsa duhet të ketë pesë (5) zona zgjedhore (Shqipëria i ka dymbëdhjetë (12) zona zgjedhore!),

b) Kuvendi i Kosovës duhet t’i ketë 100 deputetë (jo 120 sa i ka tani),

c) Ҫdo zonë zgjedhore mund t’i ketë 15-20 deputetë, varësisht nga numri i përgjithshëm i elektoratit në zonë! Në këtë mënyrë do të kemi përfaqësim më të gjerë dhe më cilësor në kuvend!

d) Kosova ka 95% shqiptarë dhe vetëm 5% minoritete! Prandaj mbi këtë bazë duhet të pasqyrohet dhe numri i deputetëve në Kuvend! Shumica shqiptare duhet t’i ketë 93-96 deputetë, ndërsa minoritetet mund t’i kenë 4-7 deputetë!

 3. një reformë e thellë në drejtësi, polici,.., duke përfshirë edhe lustracionin

Të gjithë sektorët e drejtësisë, të policisë, politikës, (duke përfshirë këtu edhe çështjen e lustracionit), duhet të jenë të pavarura të depolitizuara dhe të pastruara nga ish politikanë, gjyqtarë, prokurorë, etj., sepse vetëm në këtë mënyrë mund të luftohet korrupsioni dhe krimi i organizuar…!

***

Siç e theksova në fillim këto reforma për ndryshime substanciale bëhen vetëm me një qeveri që ka shumicën shqiptare, pa i anashkaluar komunitetet minoritare.

Dhe Kosovës i duhen së paku 2 – 3 mandate të Kuvendit për ta sanuar këtë gjendje të rëndë politike, sociale, ekonomike … që po shkakton edhe ikje!  Ndërsa ndryshimi substancial fillon pas 8 apo 12 vjetve!!!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura