KUJT I DUHEN BIOLABORATORËT E FSHEHTË NË UKRAINË?!

KUJT I DUHEN BIOLABORATORËT E FSHEHTË NË UKRAINË?!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 12 mars 2022

Gazetari amerikan Tucker Carlson, më 9 Mars 2022 ka bërë një seri pyetjesh lidhur me laboratorët biologjikë në Ukrainë, pyetje këto që duhet t’i bëjnë të gjithë. Tucker Carlson është një prezantues i shquar televiziv amerikan dhe komentator politik, i cili qysh nga viti 2016 drejton emisionin e përditshëm politik “Tucker Carlson Tonight në Fox News”.

***

Në vijim lexoni një fragment të prezentimit të tij në “foxnews.com”:

“Të mërkurën (më 10 Mars 2022), ju thamë se administrata e Biden-it po financon një numër bio-laboratorësh të fshehtë në Ukrainë, laboratorë që po kryejnë eksperimente mbi patogjenë shumë të rrezikshëm. Tani, kjo nuk është një histori siç ju thamë, që ne donim ta bënim. Në fakt, ne nuk menduam se mund të ishte e vërtetë. Është kaq e pahijshme dhe e çuditshme dhe në çdo rast, administrata e kishte mohuar vazhdimisht dhe në mënyrë shumë agresive se ata po bënin diçka të tillë dhe më pas ata sulmuan këdo që kishte pyetje për këtë si një mjet i Rusisë.

Ne supozuam marrëzisht se në këtë rast, ata mund të thoshin të vërtetën dhe më pas nga zyrtari Biden në krye të Ukrainës konfirmoi historinë. Toria Nuland, nënsekretarja e shtetit, përmendi rastësisht në një seancë dëgjimore të Senatit të martën se në fakt, po, administrata e Biden financon një seri bio-laboratorësh në Ukrainë dhe çdo gjë që është në këta laboratorë është aq e rrezikshme sa ajo është thellësisht e shqetësuar nëse këto materiale do të bien në duart e ushtrisë ruse.

Tani, kjo na goditi si një zhvillim tronditës. Edhe një herë, jo për herë të parë, ajo që dukej si një teori konspirative e mprehtë doli të ishte e vërtetë.

Dëshmia e Toria Nuland ngriti të paktën dy pyetje të menjëhershme.

– Çfarë saktësisht po bëjnë këta laboratorë me paratë tona dhe në emrin tonë?

Dhe

– pse administrata Biden nuk e siguroi përmbajtjen e këtyre laboratorëve përpara se të pushtonin rusët?

Deri më tani, për pyetjen e dytë nuk kemi marrë fare përgjigje. Ne mendojmë se jemi të vetmit që e kemi kërkuar.

– Kush vendosi të linte materiale biologjike vdekjeprurëse të ulura në Ukrainë, ndërsa trupat ruse ishin të grumbulluara në kufi?

Personi s’është identifikuar ende. Shpresojmë që ai person të identifikohet. Ne do të vazhdojmë të pyesim.

Sa i përket pyetjes së parë, çfarë po ndodh saktësisht në këta laboratorë? Ne kemi marrë disa përgjigje, të gjitha fyese. Fillimisht, administrata pretendoi se laboratorët ishin krijuar për të ndihmuar ukrainasit të luftonin tuberkulozin, si dhe sëmundje të ndryshme të bagëtive. Kështu u thanë zyrtarët anëtarëve të Kongresit.

Nuk dukej e besueshme dhe, në fakt, nuk është e besueshme. Dhe më pas, pas shfaqjes sonë mbrëmë, Pentagoni publikoi atë që në mënyrë jo ironike e quajti një fletë faktesh të krijuar për ta bërë historinë e biolaboratorëve të duket e vogël dhe qesharake. Pothuajse çdo organizatë e lajmeve në Amerikë, me asnjë përjashtim, e përsëritin fjalë për fjalë pretendimin e administratës pa asnjë lloj verifikimi.

Revista Foreign Policy publikoi këtë version të saj, i cili ishte identik me shumë versione të tjera që keni parë nëse ndiqni lajmet sot. “KONTROLLI I FAKTIT: DoD ka punuar me Ukrainën për të eliminuar (në të gjitha masat) bioarmët e lëna pas nga Bashkimi Sovjetik që nga viti 2005,” tha një zyrtar i lartë i inteligjencës së mbrojtjes amerikane, “por këto nuk janë (përsëri, me të gjitha masat) laboratorë armësh siç pretendojnë rusët në mënyrë të rreme”, tha zyrtari.

“Washington Post” na siguroi për të njëjtën gjë, po kështu na siguruan edhe organizata të tjera të panumërta të ashtuquajtura lajme. OK, kështu që nuk ka punë të madhe. Kjo në fakt nuk është një histori.

Pentagoni e ka bërë këtë që nga viti 2005, duke punuar me ukrainasit për të “eliminuar armët biologjike të lëna pas nga sovjetikët”. Kjo ka kuptim, por prisni, 2005 ishte 17 vjet më parë. Sa kohë duhet për të eliminuar bioarmët sovjetike?

Shtatëmbëdhjetë vjet duken si një kohë e gjatë. Nëse do të kishit 17 vjet dhe fonde të mjaftueshme nga Kongresi, ndoshta mund të hiqni dhe katalogoni çdo kokërr rërë në plazhin Waikiki dhe megjithatë disi, gjatë asaj periudhe 17-vjeçare, Pentagoni nuk e ka përfunduar heqjen e tubave të provës nga ngrirësit e epokës sovjetike.

– Si funksionon kjo saktësisht?

– Sa të rënda janë këto bioarmë?

– A na mungojnë kapacitetet e transportit për t’i nxjerrë nga Ukraina dhe për t’i varrosur në shkretëtirën në Nevada?

– Kur planifikonte Pentagoni ta përfundonte këtë punë të rëndësishme?

– Në 20 vjet?

– Në 50 vjet?

Të gjitha këto duken si pyetje shumë të qarta, por asnjë gazetar nuk bëri asnjë nga këto pyetje.

(…)

Shqipëruar: nga Sheradin Berisha

——–

Burimi:

Tucker Carlson: The questions about the biolabs in Ukraine that everyone should be asking

https://www.foxnews.com/opinion/tucker-carlson-questions-biolabs-ukraine-everyone-asking

………..

Ilustrimet:

– Foto 1: Gazetari amerikan, Tucker Carlson,

– Foto 2: Nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland dëshmon para një seance dëgjimore të Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë për Ukrainën, më 8 mars 2022 në Uashington, DC. (Kevin Dietsch/Getty Images).

***

Shtojcë

Sot gazeta e përditshme kombëtare në Zelandë të Re “Daily Telegraph NZ” boton artikullin:

SHBA-ja QYSH NË VITIN 2005 U PËRPOQ TË FINANCOJË LABORATORË BIOLOGJIK NË UKRAINË!

Nga Daily Telegraph NZ – 12 Mars 2022

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura